ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ПОЛСКА / ШВЕДСКА 2023

Данска ја победи Франција и трет пат по ред стана ракометен светски шампион

Ракометарите на Данска ја одбранија титулата светски шампион откако синоќа во финалето одиграно во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29.

Данците водеа од почетокот на натпреварот и во ниту еден момент не им дозволија на Французите да поведат. Неколку пати во првото полувреме имаа предност од 4 гола, а во еден момент водеа и со 5 разлика (12:7).

URL

Сепак, Французите се разбудија на крајот од првото полувреме кога ја намалија предноста и на одмор се замини со 16:15 за Данска.

По паузата Французите успеаја и да израмнат (16:16), но потоа Данците повторно поведоа и постојано одржуваа предност од два-три гола, а немоќнните Французи никако не успеваа да направат поголема и сериозна серија за да ги загрозат своите ривали.

URL

Како што се приближуваше крајот на натпреварот, Данците изгледаа сѐ подобро и подобро, а на крајот без многу драма победија со дури 5 гола разлика, по што следуваше големо славје.

URL

Најдобар во победничкиот тим беше фантастичниот Расмус Лауге кој постигна дури 10 голови, а веднаш зад него беше Симон Питлик со 9. Кај Французите најефикасен беше Недим Ремили со 6 голови, додека Дика Мем постигна 5.

Довербата да го судат големото финале ИХФ им го додели на македонските арбитри Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.

Данска со синоќешната победа трет пат по ред светски првак во ракомет. Шампиони претходно беа на Мундијалите во 2019 и 2021 година. Воедно, ова им се единствените светски шампионски титули, а претходно освоија три сребра и една бронза.

Од друга страна, Французите остануваат најуспешната нација со 6 титули светски шампион. На тоа додадоа второ сребро, што го освоија синоќа, како и 4 бронзи. воедно, пет првенства по ред Франција и во топ 4 на Мундијалите.

Она што го направи Данска, три пати по ред да биде светски шампион, досега не ѝ успеало на никоја друга репрезентација.

URL

Наредниот Мундијал во 2025 година ќе се одржи во три земји, а еден од кодомаќините е и Данска, заедно со Норвешка и Хрватска.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Ракомет

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Read more

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе