ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА / ПОЛСКА 2023

Данскиот херој на СП направи нешто досега невидено во историјата на ракометот

Ракометарите на Данска третпат по ред станаа светски шампиони откако во финалето на Светското првенство во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29 (16:15), а херој на Данците беше Расмус Лауге Шмит, кој направи подвиг што досега не бил виден во овој спорт.

 

Искусниот 31-годишен ракометар на Веспрем постигна дури десет гола од 11 удари кон голот, но немаше да биде толку чудно ако не постигнеше ниту еден гол на турнирот пред финалниот натпревар.

Посебно неверојатен факт е дека тој се запиша во листата на стрелците само двапати од седум натпревари пред финалето, а најголемиот дел од натпреварите на Светското првенство ги мина на трибините.

А потоа, кога никој не очекуваше, селекторот Николај Јакобсен му даде шанса, а тој му возврати со блескава игра, еден од најдобрите во финалните мечеви на Мундијалот, со кој влезе во историјата.

Во мечот за третото место Шпанија ја победи Шведска со 39:36 (18:22).

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Ракомет

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Read more

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе