Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Актерот и музичар Џаред Лето откри дека ќе ја игра улогата на Енди Ворхол во нов филм за уметникот.

Контроверзниот Лето ја сподели веста преку профилот на Instagram.

„Да, точно е, ќе го играм Ворхол. Многу сум благодарен и возбуден за оваа прилика што ми е дадена“, напиша тој.

Лето потсети дека на 6 август му беше роденден на светски познатиот уметник и додаде дека „ни недостига и тој, и неговиот генијален ум“.

Ова е единствената информација за филмот позната досега.

На почетокот на април Лето ја шокираше јавноста со изјавата дека бил на медитација две недели без средства за комуникација и дека поради тоа немал поим дека во светот се шири пандемијата на коронавирус.

Енди Ворхол (1928-1987) бил американски сликар, режисер, издавач и водечка фигура во поп арт движењето. Во текот на 70-тите и 80-тите години на 20. век, Ворхол е главно познат по неговите масовно произведувани портрети на поп икони како Елвис Присли, Мерилин Монро, Мао Це Тунг и др. Во истиот период тој издава и 3 книги, од кои најпозната е „Филозофијата на Енди Ворхол: од А до Б и назад.“

реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Филм & ТВ

Netflix ја најави втората сезона на популарната „Bridgerton“

Read more

Шербеџија за Мира Фурлан: Неправедно доживеа многу удари од вообразените националисти

Read more

Бизнисот цвета: Netflix надмина 200 милиони претплатници

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netflix ја најави втората сезона на популарната „Bridgerton“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шербеџија за Мира Фурлан: Неправедно доживеа многу удари од вообразените националисти

Читај повеќе

Бизнисот цвета: Netflix надмина 200 милиони претплатници

Читај повеќе

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Читај повеќе

Почина актерката Мира Фурлан

Читај повеќе
  • play_arrow

Повторно одложена премиерата на новиот филм за Џејмс Бонд

Читај повеќе

Почина славната спикерка Бранка Станковска

Читај повеќе

Почина актерката Натали Делон

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Читај повеќе