УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Дарежливи, вредни, ненаситни: Де ла Фуенте го дефинираше првиот финалист

Резултатите, а особено стилот на игра, односно леснотијата и убавината на фудбалското танцување на терените ширум Германија, ја издвоија шпанската репрезентација како „вистински“ победник на Европското првенство. Без разлика на исходот од финалето на 14 јули во Берлин.

На гордост на тренерот Луис де ла Фуенте, чија верба во квалитетите и натпреварувачкиот потенцијал на подмладениот состав на „Црвената фурија“, со потребниот број искусни староседелци, од почетокот беше посилна од туѓите прогнози со некои други имињата на финалисти на ЕУРО 2024.

„Ние сме таму каде што припаѓаме. Иако можеби звучи премногу тешко или претенциозно, сепак има простор за напредок. Сигурен сум дека финалето ќе се разликува од полуфиналето и дека противникот ќе бара од нас да го покажеме најдоброто од себе“, смета искусниот шеф на стручниот штаб, чии претходници ѝ донесоа три титули на една од најфудбалските земји на Стариот континент.

Доколку се доволно паметни, мирни, фокусирани, прилагодливи, упорни... и останат доследни на тимскиот фудбал, неверојатниот Ламин Јамал ​​и друштвото ќе имаат одлична шанса да ги вратат Шпанците на шампионската патека. Нивниот предводник веќе, со причина, ги фали.

„Морам да имам верба во овие играчи. Тие секогаш работат за општото добро, дарежливи се и вредни, што е само знак дека тоа е натпреварувачки незаситен тим. Нашата идеја за фудбалот се заснова на самодоверба и дисциплина. Горд сум што можам да ги водам, верувам дека можат да дадат уште повеќе“, ја објаснува Де ла Фуенте тајната на залетот на шпанскиот тим.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе