Де Роси презема одговорност: Не е виновна Аталанта што не сме во ЛШ

Целиот фудбалски свет мислеше дека фудбалерите на Торино ќе триумфираат над физички и емотивно исцрпената Аталанта по историскиот успех и освојувањето на Лига Европа, со што за прв пат во историјата на Италија ќе ѝ обезбедеа шест претставници во Лигата на шампионите.

Меѓутоа, тоа не се случи!

Тимот од Бергамо победи и сигурно ќе ја заврши сезоната, без разлика на одложениот натпревар против Фиорентина, на четвртото место пред Болоња, а со тоа Рома остана без пласман во елитното европско натпреварување.

„Не е виновна Аталанта што не се пласиравме во Лигата на шампионите, туку ние самите. Моите играчи на последниот натпревар против Емполи дојдоа со батериите при крај и заслужено загубивме, додека тимот од Бергамо покажа како се игра. Тоа треба да биде модел за сите нас“, изјави тренерот на Рома, Даниеле Де Роси.

Шефот на стручниот штаб на римјаните рече дека очекува неговиот тим да извлече поука од оваа сезона и во следната да биде многу подобар и поконкурентен за титулата.

„Постигнав многу успеси како фудбалер со Рома, а сега сакам да го направам тоа како тренер. Знам дека нема да биде лесно, но пресреќен сум што имам можност да го работам она што го сакам во клубот што го сакам и ќе дадам сѐ од себе за тоа да се оствари. Треба само да ја направиме вистинската стратегија и сигурен сум дека ќе освоиме трофеи“, изјави Де Роси.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Фудбал

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Read more

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Read more

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Read more

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Read more
 

Спорт

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе