Делта сојот „тресе“ - остар пад на Волстрит

Цените на акциите нагло паднаа вчера на Волстрит бидејќи инвеститорите стравуваат од ширење на делта сојот на коронавирусот, што може да доведе до нови ограничувачки мерки и забавување на закрепнувањето на економијата.

Dow Jones потона за 725 поени или 2,09 проценти на 33,962 поени, додека S&P 500 падна за 1,59 проценти, на 4.258 поени, а индексот Nasdaq падна 1,06 проценти, на 14.274 поени. За Dow Jones, тоа е најголем дневен пад во скоро девет месеци и за индексот S&P 500 и Nasdaq од средината на мај.

Ова е последица на веста за растот на бројот на новоинфицирани со делта сојот и можноста да доведе до нови рестриктивни мерки и да го забави закрепнувањето на економијата од корона-кризата.

Како резултат, цените на акциите паднаа во сите 11 главни сектори на индексот S&P 500 вчера, а акциите во секторите за туризам, авијација и угостителство беа под најголем притисок.

Досега, инвеститорите ја игнорираа веста за ширењето на делта варијантата во Азија и Европа, но во петокот беше соопштено дека бројот на нови случаи на коронавирус во САД се зголеми за 70 проценти во однос на претходната недела, а бројот на смртни случаи за 26 проценти.

„Падот на берзата се должи најмногу на делта варијантата, инвеститорите се загрижени за можноста економијата да не се отвори толку брзо како што се надеваа и дека заздравувањето нема да биде толку брзо како што се очекуваше“, вели Пол Нолте, менаџер на портфолио на Kingsview Asset Management.

Аналитичарите во анкетата на Reuters сега проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во вториот квартал се зголеми за 72 проценти во споредба со истиот период минатата година, додека минатата недела тие очекуваа раст од 66 проценти.

И на европските берзи цените на акциите вчера нагло паднаа. Лондонскиот индекс FTSE падна за 2,34 проценти, на 6.844 поени, додека Франкфуртски DAX потона за 2,62 проценти, на 15.133 поени, а Парискиот CAC 2,54 проценти, на 6.295 поени.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Бизнис

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Read more

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Read more

Наскоро: GoGlobal - Виртуелни сесии за маркетинг стратегии наменети за перформанс огласувачи

Read more

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Read more
 

Вести

Нови 336 случаи на COVID-19 од 3.425 тестирања, 17 починати

Читај повеќе

Папа Франциск: Не ги затворајте вратите за мигрантите

Читај повеќе

Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза

Читај повеќе

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2021

Читај повеќе

Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

Читај повеќе

Нови 392 случаи на COVID-19, 20 починати и 339 оздравени

Читај повеќе

МЗ: Вакцинацијата се одвива непречено, целосно имунизирани над 714.000 граѓани

Читај повеќе

Оваа земја тврди дека нема ниту еден случај на коронавирус

Читај повеќе

Граната од Прва светска војна безбедно отстранета при ископ на улица во Скопје

Читај повеќе