Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Во најновото видео на YouTube каналот Kurzgesagt –In a  Nutshell во интересно анимирано видео е објаснето како изгледало исчезнувањето на диносаурусите откако на Земјата се случил удар од астероид.

Пред 66 милиони години животот се одвивал нормално на Земјата сè додека еден детаљ не променил сè што било познато дотогаш.

Ударот од астероидот, силен колку 11 земјотреси, бил толку моќен што бил почувствуван на целата планета. Џиновската експлозија создала и разорно цунами. Се создал и топлотен удар којшто имал посебен удар над животните и растенијата, на флората и фауната. Се случиле и масивни пожари кои дополнително влијаеле на живиот свет присутен на континентите.

Но, тоа не е сè, поради недостиг на сончева енергија изумреле доста растенија и форми на живот. Со години Земјата била непријателски настроена кон живиот свет. Ерата на диносаурусите завршила, а преживеале одредени видови.

Без астероидот којзнае како би изгледал денес животот.

реклама

Живот

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Read more

Mozzart преку акцијата „Милион причини за гол“ донираше два милиони денари

Read more

Како се забавуваше Џеф Безос додека беше во вселената?

Read more

Се разведува Миа Калифа: Пробавме сè, но не оди

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more
play_arrow

Што ако би можеле да го посведочите крајот на светот?

Read more
play_arrow

Нема живот, само ужас: 10 најстрашни планети во универзумот

Read more
play_arrow

Топ 5 нови видеоигри за август 2021

Read more
play_arrow

Прошетка низ ирските замоци

Read more
play_arrow

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Read more
play_arrow

10-минутен тренинг за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Ја побара за жена пред публика, но остана шокиран од нејзината реакција

Read more
play_arrow

Девет работи што треба да ги правите пред тренинг

Read more
play_arrow

Објавен финалниот трејлер за „Snake Eyes“

Read more
play_arrow

Како да си ја сакате работата?

Read more