НБА 2021/22

Денвер на крилјата на Јокиќ победи кај вицешампионот

Никола Јокиќ на одличен начин ја започна новата НБА сезона, водејќи го Денвер Нагетс до првата победа сезонава.

Денвер славеше на гостувањето кај НБА вицешампионот Феникс Санс со резултат 110:98, а Нагетс до победата ги предводеше одличниот Јокиќ.

Минатогодишниот МВП на лигата го заврши натпреварот со 27 поени, 13 скокови и 2 асистенции, додека од друга страна Крис Пол беше најдобар со 15 поени и 10 асистенции.

Remote video URL

Од останатите натпревари на вториот ден се издвојува победата на Њујорк Никс над Бостон Селтикс со резултат 138:134. На Бостон не му помогна ниту феноменалната игра на Џејлн Браун, кој натпреварот го заврши со 46 поени, 9 скока и 6 асистенции.

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Индијана Пејсерс 123:122
Детроит Пистонс - Чикаго Булс 88:94
Њујорк Никс - Бостон Селтикс 138:134 прод.
Торонто Репторс - Вашингтон Визардс 83:98
Мемфис Гризлис - Кливленд Кавалирс 132:121
Минесота Тимбервулвс - Хјустон Рокитс 124:106
Њу Орлеанс Пеликанс - Филаделфија 76ерс 97:117
Сан Антонио Спарс - Орландо Меџик 123:97
Јута Џез - Оклахома Сити Тандер 107:86
Феникс Санс - Денвер Нагетс 98:110
Портланд Треил Блејзерс - Сакраменто Кингс 121:124

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Кошарка

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more

Пирова 50-ка на Кари, Далас и Денвер немоќни без Дончиќ и Јокиќ

Read more

Чудесна тројка на Дончиќ за победа на Маверикс

Read more

Лејкерс славеа и без Леброн, Јокиќ со повеќе асистенции отколку поени

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе