НБА 2022/2023

Денвер на крилјата на трипл-дабл мајсторот Јокиќ го победи и Портланд

Кошаркарите на Денвер Нагетс на домашен терен го победија Портланд Треил Блејзерс со 122:113, а српскиот центар Никола Јокиќ одигра уште една одлична партија остварувајќи нов трипл-дабл учинок.

Денвер малку подобро го отвори натпреварот и уште на самиот старт поведе. По првата четвртина предноста изнесуваше само 3 поени (34:31), за до полувремето домашната екипа да има водство од 6 поени, иако во одредени моменти изнесуваше и малку повеќе (73:67).

Во третиот период Денвер за првпат стигна до двоцифрена предност и благодарение на тоа успеа целосно да го контролира натпреварот и на крајот да победи.

Најефикасен во победничкиот тим беше Никола Јокиќ, кој натпреварот го заврши со 36 поени, 12 скока и 10 асистенции, со што забележа нов трипл-дабл учинок, додека кај поразениот тим се истакна Лилард кој постигна 44 поени.

Ова беше седма последователна победа за Денвер, кој останува лидер во Западната конференција со скор 31-13, за една победа пред Мемфис Гризлис, кој пак има натпревар помалку и е во подобра серија од 10 победи во низа.

Standings provided by Sofascore

Димитриевски до Пендаровски: Разликата е огромна, откажете се од оваа битка и оставете нè да победиме во вториот круг

Силјановска Давкова за убедливото водство: Напати се срамам, зарем е можно толку многу луѓе вака да реагираат

Храна што го намалува ризикот од дијабетес, рак и деменција

Гигантите од Евролигата се против влезот на Дубаи

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка

Јокиќ против Лејкерс дојде облечен како Гру

Новиот дрес на Милан нè враќа 100 години наназад

Што го убеди Чави сепак да остане во Барса?

Јирген Клоп: Извинете

Дали судот ќе одлучува за фантомскиот гол на Јамал?

Шпанскиот суд ја замрзна сметката на Пике

Арсенал ја продолжи борбата за тројната круна со најголемата победа против Челси во својата историја

Поранешен играч на Реал беше милионер, сега се занимава со необичен бизнис за да преживее

Лапорта: Можеби ќе побараме преигрување