Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Десерт кој се подготвува брзо и лесно. Пробајте го рецептот на Мартина Трајаноска за чизкејк со јагоди.

Потребни состојки:

300 гр мелени бисквити

180-200 мл сок од портокал

400 мл хопла

400 гр кисела павлака

200 гр шеќер во прав

10 гр желатин

300 гр овошје

10 гр желатин

3-4 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Кора: Во мелените бисквити постепено додавајте го сокот и добро натапкајте кора на намрсен калап за торта.
Фил: Изматете ја хоплата со шеќерот, па додадете ја и павлаката (павлаката го заменува сирењето). Желатинот прелијте го со вода да отстои околу 10 минути па растопете го на тивок оган и најпрво измешајте го со дел од филот, па потоа со целиот фил. Прелијте го филот врз кората и оставете во фрижидер.
Овошен слој: Изблендирајте го овошјето( во сецко или блендер) или ставете го сечкано, па ставете го на оган со шеќерот да проврие неколку минути. Тргнете го од оган и додадете му го претходно потопениот желатин со вода. Со помош на лажица полека прелијте го овошјето врз филот.
Оставете неколку часа во фрижидер па пред да го извадите обрачот со нож поминете по краевите да се одлепи од калапот, па послужете.

URL
View this post on Instagram

Чизкејк со јагоди🍓 Лесно благце како за јадење така и за правење, готово за не повеќе од 15 минути. Без печење, со состојки лесно достапни за секого, омилено на многумина. Кора: Во мелените бисквити постепено додавајте го сокот и добро натапкајте кора на намрсен калап за торта. Фил: Изматете ја хоплата со шеќерот, па додадете ја и павлаката (павлаката го заменува сирењето). Желатинот прелијте го со вода да отстои 10тина минути па растопете го на тивок оган и најпрво измешајте го со дел од филот, па потоа со целиот фил. Прелијте го филот врз кората и оставете во фрижидер. Овошен слој: Изблендирајте го овошјето( во сецко или блендер) или ставете го сецкано, па ставете го на оган со шеќерот да проврие неколку минути. Тргнете го од оган и додадете му го претходно потопениот желатин со вода. Со помош на лажица полека прелијте го овошјето врз филот. Оставете неколку часа во фрижидер па пред да го извадите обрачот со нож поминете по краевите да се одлепи од калапот, па послужете. Јас користев калап за торти со обрач што се вади бр.28, а со јаготки ми е омилена комбинација. Со кое овошје ви е омилен чизкејкот вам☺️? • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Тагови
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Read more

Идеја за појадок: Мафини со пршута

Read more

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Read more

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more

Магазин

Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Читај повеќе

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе