Вкусен, пенлив и неодолив

Десерт на денот: Чизкејк со прелив од шумско овошје

Се подготвува лесно, а може да го послужите во чашка или да го направите како колач. Чизкејкот е еден од најпопуларните десерти, а сигурно е дека ќе уживате во него.

Состојки:

200 гр. мелени бисквити

200 гр. шеќер во прав

20 гр. путер

100 мл. сок од портокал

400 гр. слатка павлака

400 гр. кисела павлака

15 гр. желатин

250 гр. смрзнато шумско овошје

100 гр. шеќер

30 гр. густин

Начин на подготовка:

Бисквитите, 50 гр. од шеќер, путерот и сокот од портокал измешајте ги, а потоа распоредете ја смесата во калап за печење.

Желатинот потопете го во ладна вода, а слатката и киселата павлака и 150 гр. шеќер во прав изматете со миксер и направете пенлива крема.

Додајте го стопениот желатин, измешајте добро и прелијте ја преку кората. Оставете во фрижидер за да се излади.

Сварете го шеќерот со овошјето, а густинот разматете го во малку вода. Кога ќе зовријат, додајте го густинот со неприкинато мешање и варете уште пет минути.  Изладете го готовиот прелив и прелијте го преку чизкејкот.

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Солени мафини

Read more

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Магазин

  • filter

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Читај повеќе

По 38 години, милијардерот го оствари својот сон: Го подели богатството и дојде на нула

Читај повеќе

Коронавирус во Англија: Сами во карантин или платете 10.000 фунти казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Читај повеќе

Идеја за појадок: Солени мафини

Читај повеќе
  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе