Десерт на денот: Домашен овошен сладолед

Ова е рецепт за најбрзиот сладолед што може да го направите во домашни услови.

Потребни состојки:

-еден шлаг крем од ванила

-100 мл млеко

-200 г кисело млеко

-шеќер по желба

-200 г јагоди или овошје по желба

Подготовка:

Изматете ја шлаг кремата, па додадете ги киселото млеко, шеќерот и овошјето, сè убаво да се измеша.

Ставете ја смесата во сад за замрзнување и замрзнете.

Ако подготвувате сладолед од чоколадо, користете шлаг од чоколадо. Послужете со јаткасти плодови по избор.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пилешка салата

Read more

Идеја за десерт: Освежителен сладолед од ванила и малини

Read more

Дали погрешно ги цедите тестенините?

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и шампињони

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе