Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Идеја за десерт кој ќе му се допадне на целото семејство.

Потребни состојки:

7 белки

6 лажици шеќер

7 лажици брашно

100 г чоколадо за готвење

100 г лешници

100 мл масло

1 прашок за печиво

Фил

7 жолчки

100 г чоколадо за готвење

125 путер

50 г мелени лешници

Начин на подготовка:

Изрендајте го чоколадото. Испечете ги лешниците во рерна, исчистете ги од лушпи и исечкајте ги. Изматете ги белките за да направите цврст снег, а потоа полека додавајте шеќер, брашно, мелени лешници, чоколадо и прашок за печиво и мешајте постојано.

Премачкајте го тавчето со димензии 33х30 со путер, наросете со брашно и сипете ја подготвената смеса за колачот.

Загрејте ја рерната на 200 степени и откако ќе го ставите колачот да се пече, намалете ја на 150 степени и печете 20 минути.

Изматете ги жолчките со шеќер на пареа, додајте чоколадо и путер и гответе околу 5 минути.

Оставете го колачот да се излади, па намачкајте го филот. Откако ќе се излади, исечете го на коцки и наросете со лешници.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Рецепти

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Read more

Десерт на денот: Чоколаден чиа пудинг

Read more

Рецепт за совршени чизкејк палачинки

Read more

Пет десерти што може да ги јадете кога сте на диета

Read more
 

Магазин

Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Читај повеќе

Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Читај повеќе

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Читај повеќе
  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути тренинг за целото тело

Читај повеќе