Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Овошен сутлијаш кој ќе го правите многу често.

Потребни состојки:

600 мл млеко

125 г ориз

125 г малини

2 лажици мед

Половина лажичка цимет

Листови свежо нане

Начин на подготовка:

Сипете го млекото во сад, а потоа загрејте го. Додајте го оризот и варете на умерена температура околу 30 минути, односно додека оризот да биде готов.

Повремено мешајте за да не се залепи оризот. Додајте половина од малините, изгмечете ги и промешајте. Потоа додајте мед и цимет и повторно измешајте. Ставете го сутлијашот во чаши, украсете со листови малина и нане. Послужете откако ќе се излади.  

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Рецепти

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Предлог за десерт: Мафини од морков

Read more

Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе