Десет најчудни симптоми на бременост

Бременоста се карактеризира со физички промени во телото на жената што се јавуваат како механизам на прилагодување за развој на нов живот.

Сепак, некои од овие промени можат да произведат симптоми што не сте ги очекувале. Ова се најчудните симптоми на бременост:

Труднички ринитис

Многу слично со обичната настинка, се работи за продолжена назална конгестија која започнува во првиот триместар и исчезнува по породувањето. Се јавува поради дејството на естрогенот на носната слузница, што ги стимулира жлездите да произведуваат повеќе слуз од вообичаеното. Како резултат на тоа, трудницата може да има постојано чувство на назална конгестија и непријатност при дишење.

Крварење од носот и непцата

Како и кај ринитисот, дејството на естрогенот врз крвните садови го зголемува протокот на крв во носната и оралната слузница. Како резултат на тоа, може да се појави крварење. Во случај на нос, ова крварење се нарекува епистакса, тоа е благо и брзо исчезнува. Важно е да се знае дека ова крварење не создава големи здравствени ризици за мајката или нејзиното бебе. Треба да се знае дека непцата може да се воспалуваат рано во бременоста и се особено чувствителни на лесен притисок, како што е четкањето заби.

Желба за јадење необични работи

Понекогаш се појавуваат неверојатни потреби, како што е желбата да се јаде глина, бетон, скроб, паста за заби или мраз. Во некои случаи, ова може да биде показател за анемија со дефицит на железо, но тоа не е единствената причина.

Иако ова е можен симптом надвор од бременоста, може да се појави за време на бременоста и да исчезне по породувањето. Еден од најважните ризици од оваа навика е можно труење од тешки метали, како што е олово. Оваа супстанца е присутна во некои бои на бетонски ѕидови.

Запек

Празнењето на цревата забавува за време на бременоста, главно во текот на првите две тримесечја. Естрогенот ги релаксира мускулите на цревниот ѕид и го продолжува времето на задржување на храната, со природна цел да промовира апсорпција на микронутриенти.

Ждригање и гасови

Стомакот, како и цревата, исто така, го одложува времето потребно за празнење и полесно се растегнува. Покрај тоа, неговите сфинктери се релаксираат и овие два фактори заедно го фаворизираат кревањето на гастричната содржина кон устата.

Како што расте матката, притисокот врз абдоминалните органи дополнително го влошува овој феномен. Како резултат на забавување на цревата со ферментација на храна, се формира голема количина гас.

Зголемено лачење плунка

Птијализмот е редок симптом на бременост и е резултат на прекумерно зголемување на плунка, што може да достигне до 2 литри дневно. За да се намали непријатноста, жените треба да го ограничат внесот на храна што содржи скроб и високо ниво на шеќер.

Нарушувања на видот

Овие промени во бременоста обично се минливи бидејќи ефектот на хормонот ја згуснува рожницата. Оваа модификација на очите предизвикува тешкотии во визуелната острина.

Потемнување на кожата

За време на бременоста, нормално пигментираните области на кожата, како што се ареолата или вулвата, се затемнуваат уште повеќе. Овој феномен се јавува и на други делови од телото кои се обично светли, како што се брадата или образите. Причината за ова сѐ уште не е позната. Се верува дека прогестеронот е одговорен, бидејќи со намалување на нивото во постпарталниот период, овој симптом се повлекува.

Проширени вагинални вени

Некои бремени жени страдаат од проширени вагинални вени. Покрај тоа што жените доживуваат естетски непријатности, ова може да предизвика воспаление во пределот на гениталиите, чешање или болка. Можно е и крварење.

Несоница

Американската академија за медицина за спиење опиша специфично нарушување на спиењето кое започнува во бременоста и може да трае по породувањето. Се карактеризира со присуство на несоница или прекумерна поспаност, и може да биде поврзана со разни компликации во бременоста, како што е хипертензија кај мајката или застој во растот на фетусот.

Причините за несоница во бременоста се хормоналните промени и физичката непријатност, како што е растот на стомакот. Иако ова е вообичаен симптом, важно е да се консултирате со гинеколог за да се исклучат посериозни медицински состојби, како што е апнеја при спиење.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Живот

Колку пати може да се користи истиот брич?

Read more

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Read more
 

Магазин

Колку пати може да се користи истиот брич?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сакате тенок струк и цврст задник: 10 минути домашен тренинг за секој ден

Читај повеќе

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе