Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Приказните за вистинска љубов, несреќна љубов, невозвратена љубов, неверство отсекогаш го привлекувале вниманието на читателите. На оваа листа ќе погледнете класици кои биле инспирација за филмови и телевизиски серии, обидувајќи се да ја оживеат напнатоста што може да биде почувствувана додека ги читате.

Класици се бидејќи се безвремени, немаат рок на траење и по толку години луѓето сè уште ги читаат и цитираат, а многумина и се пронаоѓаат бидејќи темите во нив се актуелни без разлика на времето во кое живееме.

1. Гордост и предрасуда – Џејн Остин
2. Џејн Ер – Шарлот Бронте
3. Ромео и Јулија - Вилијам Шекспир
4. Ана Каренина – Лав Толстој
5. Љубовникот на Лејди Четерли – Д. Х. Лоренс
6. Големите исчекувања – Чарлс Дикенс
7. Одвеано со виорот – Маргарет Мичел
8. Оркански височини – Емили Бронте
9. Мадам Бовари – Гистав Флобер
10. Доктор Живаго – Борис Пастернак
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Книги

Десет романтични класици кои вреди да ги прочитате еднаш во животот

Read more

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Read more

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе