РИВАЛ НА ZOOM и SKYPE

Десктоп верзијата на WhatsApp ќе нуди видеоповик за 50 луѓе

WhatsApp има намера да стане сериозна конкуренција на платформите Zoom и Skype.

Наскоро ќе овозможи заеднички видеоповик за 50 учесници, но на десктоп верзијата. Кога WhatsApp ќе ја воведе новата можност, ќе стане алтернатива за Zoom, Skype и Google Meet. Новата опција е воочена во бета верзијата на WhatsApp Web, а насоките во менито корисниците на WhatsApp ги упaтуваат кон неодамна претставената услуга Facebook Messenger Rooms каде може да се креира соба и да се поканат луѓе да учествуваат, или да креираат соба директно преку WhatsApp.

WhatsApp неодамна доби големо ажурирање и сега поддржува видеоповик за осум учесници на мобилната верзија, но спомнатите нови опции овозможуваат да се повикаат повеќе корисници ако е тоа потребно.

Можноста ќе биде достапна на уреди кои користат оперативни системи iOS и Android, но конкретно поддршката за десктоп претставува одржлива замена за веќепостоечките слични услуги.

Кога се појави Messenger Rooms во април, директорот на Facebook Марк Закерберг најави дека можно е да ги поддржуваат WhatsApp, Instagram и Facebook Port, но сега се чини дека тоа ќе се случи многу порано од очекуваното, иако точниот датум не е познат, објави Techradar.

Тагови
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Софтвер

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Како да го ажурирате Google Chrome?

Read more

Руски хакери се обидуваат да украдат податоци за COVID-19 вакцина

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе