Девет најимпресивни кратери на Земјата

Поголемиот дел од предметите што паѓаат од вселената на Земјата, од вселенски отпад до метеори и метеорити, согоруваат кога ќе навлезат во нашата атмосфера, а сè што гледаме е светло на ведрото ноќно небо.

Но, понекогаш метеоритот е доволно цврст за да ја преживее атмосферата и доволно голем за да остави извонредна вдлабнатина на нашата планета. Сместен во висорамнината Колорадо во северна Аризона, кратерот Барингер е обрабена јама во облик на сад што ние исто така го нарекуваме кратер. Јужна Африка има и свој „скапоцен камен“ - кратерот Вредефорт, најголемиот и најстариот во светот. Ајде да погледнеме неколку импресивни кратери ширум светот.

реклама

Наука

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Read more

Што ќе се случи ако ја снема Месечината?

Read more

Најголемите езера во светот драстично се намалуваат

Read more

Опаѓа бројот на речиси половина од животинските видови во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Малата сирена“

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за John Wick Chapter 4

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри поп албуми во 90-тите

Read more
play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Read more
play_arrow
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more
play_arrow

Најголемо промашување во секој тим од Премиер лигата оваа сезона

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Super Mario Bros. Movie

Read more
play_arrow

Топ 10 најсмешни блупери на Џим Парсонс како Шелдон

Read more
play_arrow

Токсична позитивност: Вистината зад зависноста од самопомош

Read more
play_arrow

Што ако во вселената би можело да се дише?

Read more