Девојче спасено 91 час по земјотресот во Турција

Во Измир, 91 час по земјотресот што се случи во петокот, спасено е девојче од под урнатините на апартманите Риза-бег, јави агенцијата Anadolu.

Во регионот продолжуваат активностите за пребарување и спасување.

За време на активностите спасувачите стигнаа до девојче и ја концентрираа својата активност во таа област, јави Anadolu и додава дека кога стигнале до девојчето, спасувачите до местото под урнатините однеле серум, термално ќебе и носилка.

Девојчето што е спасено се вика Ајда Гезгин, и таа е 107 лице спасено од урнатините.

Претседателот на АФАД, Мехмет Гулуолу, на својот профил на Twitter напиша: „Стигнавме до друго дете. Фала му на Бога“.

URL

Гувернерот на Измир, Јавуз Селим Кошгер, исто така на својот профил на социјалните мрежи напиша: „И Ајла Гезгин е спасена жива“.

Во силниот земјотрес што го погоди Егејскиот регион на Турција, загинаа 102 лица, 1.026 се повредени, од кои 883 лица се отпуштени од болница, а 143 сè уште се на болничко лекување.

По земјотресот што го погоди подрачјето во близина на Сеферихисар, во Измир, регистрирани се 1.286 последователни потреси, од кои 43 со магнитуда над 4 степени.

Турскиот министер за животна средина и урбанизам, Мурат Курум, изјави дека бројот на значително оштетените и уништени згради е зголемен на 58. Вчера, 65 часа по земјотресот, од под урнатините беше извлечена тригодишната Елиф Перинчек.

реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Свет

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Read more

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Read more

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе