21. МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Александра Спасеска
/ 24.05.2020 / 15:13

Во рамките на 21. Моден викенд Скопје што сезонава се одржува во дигитална верзија, беа прикажани новите колекции на домашните дизајнери преку вибрантни и модерни лукбук фотографии и модни филмови, под мотото „Ветрот носи убаво време“.

Remote video URL

Детално ги анализиравме колекциите на Евгенија Зафировска, Блерта Османи, KTN, Terziya и Стефанија Насеска, а нѐ заинтригира и колекцијата на пролет/лето 2020 на Guess, прикажана преку стајлинзи што ги подготви Даниела Ѓуровска.

Поранешна блогерка, а сега дипломиран дизајнер на отсекот ДИО на ТМФ, Ѓуровска ја имаше можноста да биде дел од приказната МВСК и на писта, и во бекстејџ и во први редови. Нејзината естетика суптилно провејува низ стајлинзите што ги подготви за новата колекција на Guess, а соработката во рамките на Моден викенд Скопје покажува дека МВСК како платформа продолжува да ги поддржува модните креативци во различни области и дејности.

Инспирацијата за колекцијата доаѓа од ултра гламурозниот Беверли Хилс. Моделите се во пастелни тонови со изразена силуета, полни со енергија и разиграност. Кај мажите пак, боите се јаки, кроевите храбри со доза на ретро елементи и интересни принтови за свеж, младешки изглед. Водена од оваа вибрантност, Ѓуровска состави неколку носливи, лежерно-шик изгледи преку кои есенцијално ја претстави колекцијата достапна во Skopje City Mall.

„Сеќавајќи се на едни поинакви изданија на Mодниот викенд Скопје  би рекла дека секоја промена на крајот на денот е освежување и вложениот труд треба да се цени. Кога би се навратила на блогерските денови, учествата како моден дизајнер па сѐ до денес како стилист на Fashion group за модниот едиторијал на Guess, се радувам на можноста на овој или оној начин веќе неколку сезони да бидам дел од МВСК“, изјави Дани за Kajgana.com.

Дани Ѓуровска (Фото: Ерина Богоева)

„Модната индустрија нуди бесконечно многу можности. Во последно време стилизирањето е она што  ја буди мојата имагинација и се трудам да покрај тоа што стајлингот би го отсликал брендот, ја преточам и својата естетика низ комбинациите кои на некој начин го интерпретираат мојот личен стил. За самото виртуелно прикажување на ревиите сметам дека се потврди моќта на социјалните медиуми, иако во овој случај бевме приморани за тоа. Креативноста, добрата организација и соработка секогаш ќе вроди со успех.“

Remote video URL

Шминка: Farmasi и Марија Лазарова

Фризура: Revlon Professional

Фотографија: Света Богова Јовановска

Стилист: Даниела Ѓуровска

Кастинг: Виктор Цветановски

Модели: Филип Додевски, Aндријана Илиоска, Александра Бошнакоска @ Podium Model Agency

Во соработка со: Skopje City Mall

Поддржано од: Lenor

Дигитален партнер: A1 Македонија

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Стил

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Read more

Модерните пензионери од Тајван кои го освоија Instagram

Read more

Направете сами - природна маска за кожа

Read more

15 брзи фризури за мали девојчиња со долга коса

Read more

Магазин

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Читај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе