21. МОДЕН ВИКЕНД СКОПЈЕ

[Дигитален Моден викенд Скопје] Првенчето на KTN носи мирис на Париз

Александра Спасеска
/ 19.05.2020 / 21:29

Живот на социјална дистанца. И мода на социјална дистанца. Тоа го налага новата реалност во која живееме, но се чини модата со сите нејзини елементи никогаш не ни била поинтимна.

Џагорот меѓу ревии на Модниот викенд Скопје можеби го нема, но тркалото на модната индустрија продолжува да се врти и да создава приказни. Колекциите што дизајнерите неуморно ги подготвуваа сега може сите да ги видиме во „виртуелниот прв ред“ и уште подобро – на приватна презентација, со лаптоп или телефон пред себе. Сите сме публика на дигиталниот Моден викенд Скопје, а во овој циклус имаме нов бренд за кој ќе џагориме, барем во пораки и коментари на Instagram ако не на пауза меѓу ревии.

Трите сестри Китановски застанаа зад семејниот бренд KTN и се претставија со првата колекција FemmEPIRE што недвосмислено кажува за каква жена креираат. Првенчето на KTN носи мирис на Париз и голем ентузијазам од трите креативки. Токму ентузијазмот и јасната визија се најсилните адути на KTN. Низ креациите се чувствуваат силни и можеби сѐ уште недоволно сплотени изрази, но естетиката е недвосмислена: основата е класична париска елеганција канализирана во современ израз, со стремеж да остави траен печат.

Изборот да се претстават со колекција во која доминираат класичната бела и црна боја е паметен – тука е важна силуетата. Трите креативни енергии се јасно изразени преку различниот избор на материјали и текстури, на моменти вешто сплотени во една симбиоза, додека во некои креации дури и бунтовно спротиставени. Суптилното покажување кожа преку провидни изрези и длабоки шлицови ја прави нивната femme fatal моќна, но не и немилосрдна.

KTN е бренд што најавува дека ќе биде бескомпромисен кога станува збор за елеганцијата и ќе ја слави жената со сите нејзини моќи, на начин што ќе ја истакне нејзината верзија на убавината.

Remote video URL

Шминка: Farmasi и Марија Лазарoва

Фризура: Revlon Professional

Фотографија: Света Богова Јовановска

Постпродукција: Aлекс Китановски

Кастинг: Виктор Цветановски

Модели: Александра Бошнакоска, Ангела Ѓоргиева, Андријана Илиоска, Пале Манева @ Podium Model Agency

Во соработка со: Skopje City Mall

Поддржано од: Lenor

Дигитален партнер: A1 Македонија

Сите колекции ексклузивно ќе бидат презентирани на социјалните мрежи, со премиера на снимените видеа и фотографии во партнерство со Skopje City Mall, а тука ќе ги читате критичките видувања за нив, низ призмата на модната блогерка и заменик-уредник на Kajgana.com, Александра Спасеска.

реклама

Стил

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Почна Модната недела во Лондон

Read more

Идеи и трикови за уредување на мала кујна

Read more

Четири фризури кои се во тренд оваа есен

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе