Дигитална бесмртност: Колку далеку може да стигне науката?

Некои луѓе се надеваат дека ќе ја измамат смртта така што својата свест ќе ја сочуваат во дигитална форма. Науката сè уште не стигна дотаму, но направи доволно истражувања за мозокот и меморијата, па луѓето почнаа да поставуваат загадочни прашања.

Идејата за постигнување на бесмртноста предводена со претворање на мозокот во код и чување на идентитетот како дигитална копија како интернет, ја преокупира фантазијата на луѓето веќе подолго време. Особено е популарна помеѓу трансхуманистите, луѓето кои се залагаат за унапредување на интелектот на човекот и физиологијата со помош на најсофистицираната достапна технологија.

Додека технолошките напредни нации ширум светот вложуваат огромни ресурси во анализата на човечкиот мозок, научната фантастика станува вистина. Се чини дека човештвото е многу напредно во ова поле, пишува B92.net.

Пред да го дигитализираме човечкиот мозок, мора во потполност да го разбереме, а научниците напорно работат на тоа. Од 2013 година, меѓународниот проект „Иницијатива на мозокот“ го мапира мозокот за да го револуционализира нашето разбирање на најтаинствениот дел од телото, со цел да подобри превенција и лечење на пореметувањата во мозокот.

Швајцарскиот проект „Син мозок“, дигитално го реконструира мозокот на стаорците, за да истражи дали оваа технологија да може да се примени и на човечкиот мозок.

Сепак, научниците сè уште не знаат некои основни работи кои им се неопходни за да го копираат мозокот, како што е на пример, колку простор ќе зазема дигиталната копија којашто ќе ги содржи сите спомени на човекот.

Дигиталната бесмртоност е теоретски можна, но во далечната иднина.

Немаме технологија која би ни овозможила да копираме нечиј идентитет за да тој може да живее во дигиталниот свет. Меѓутоа, развојот на ваква технлогија во иднината може да се очекува.

Луѓето не се само податоци кои може да ги копирате.

Дигиталната бесмртност според некои е недостижна, дури и кога би успеале да ги преведеме чувствата во единици и нули, човекот е многу повеќе од неговите спомени.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Наука

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Read more

Гик

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе