ДИК сè уште врши прием и обработка на материјалите од ОИК

Државната изборна комисија денеска соопшти дека сè уште се врши прием на материјалите од општинските изборни комисии и рачно се проверуваат записниците за сумирање и утврдување на резултатите од избирачките места (записници бр.16), како и записниците за сумирање и утврдување на резултатите од општините (записник бр. 21), со цел точно да можат да се утврдат неофицијалните конечни резултати.

Неофицијалните конечни резултати ќе бидат соопштени на попладневната седница на Државната изборна комисија.

Првичните резултати од гласањето ДИК ги објавува во рок од 12 часа, а конечните 24 часа по завршувањето на гласањето.

Во новиот собраниски состав пратеници од шест коалиции и партии

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, според проекцијата на ДИК за освоени мандати, во новиот собраниски состав ќе имаат помалку пратеници од досега, додека ДУИ и Алијанса за Албанците ќе ја зголемат својата застапеност во Парламентот.

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ во новиот собраниски состав ќе има 46 пратеници, а во претходниот имаше 49. ВМРО-ДПМНЕ сега ќе има 44 пратеници, седум помалку од претходниот пратенички состав.

Двете партии на овие избори освоија и помалку гласови во споредба со 2016 година. За СДСМ гласаа 324.084, а во 2016-та 436.981 граѓани. ВМРО-ДПМНЕ сега доби 312.745 наспроти 454.577 пред четири години.

На вчерашните избори, сепак, одзивот беше помал од изборите во 2016 година. На гласање вчера излегоа околу 923.000 граѓани или 51 отсто, а во 2016 гласаа 1.191.852 или 66,79 проценти. Овие избори се одржаа и во специфични услови на корона-криза и гласање под посебни здравствени протоколи.

ДУИ која досега имаше 10 пратеници, во новото Собрание ќе има 15, а Алијансата за Албанците која сега е во коалиција со Алтернатива од досегашните тројца го зголемува бројот на 12 пратеника. ДПА ќе има еден пратеник, наместо двајца како досега.

ДУИ на вчерашните избори доби 15.000 повеќе гласови во споредба со 2016 година или 101.432, а за Алијанса за Албанците и Алтернатива гласаа 76.425 што е за 40.000 повеќе од пред четири години.

Левица која прв пат влегува во Парламентот, и во новиот собраниски состав ќе има двајца пратеници, доби 37.057 гласови што е за 25.000 повеќе од претходните парламентарни избори.

ДПА, пак, доби 13.553 гласа, што е речиси двојно помалку од изборите во 2016 година.

БЕСА која на овие избори беше во коалиција со СДСМ, на претходните избори освои 57.868 гласови и имаше пет пратеници во Собранието. Пратеничката група на БЕСА потоа се подели, и тројца преминаа во Алтернатива која на овие избори е во коалиција со Алијанса за Албанците. 

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Read more

Македонија

Променливо сончево со попладневна нестабилност

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Read more

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Read more

Вести

Променливо сончево со попладневна нестабилност

Читај повеќе

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе