Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Додека научниците генерално веруваат дека голем астероид кој ја погодил Земјата пред речиси 66 милиони години придонел за глобалното истребување на диносаурусите, ново истражување од Кина сега покажува дека праисторискиот предатор можеби веќе бил исчезнат долго пред инцидентот.

Истражувачите од Кинеската академија на науките, заедно со нивните соработници, проучувале повеќе од 1.000 фосилизирани јајца и лушпи од диносаурус од басенот Шанјанг во централна Кина.

Овие фосили потекнуваат од секвенци на карпи со вкупна дебелина од околу 150 метри. Истражувачите дошле до детална проценка на староста на слоевите на карпите со анализа и примена на компјутерско моделирање на повеќе од 5.500 геолошки примероци.

Ова им овозможи на научниците да создадат временска рамка од речиси два милиони години на крајот на периодот на Креда, што го претставува периодот непосредно пред истребувањето. Оваа временска рамка овозможува директни споредби со податоци од целиот свет.

Податоците покажаа дека бројот на диносаурусите веројатно веќе бил во опаѓање на глобално ниво пред фаталниот удар на астероидот да резултира со нивно целосно истребување, според Science Alert.

Истражувачите сугерираат дека нивниот крах можеби е резултат на познатите глобални климатски флуктуации и масивни вулкански ерупции како оние на висорамнината Декан во денешна Индија.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе