Директор на The New York Times очекува згаснување на печатените медиумите за 20 години

Извршниот директор на The New York Times, Марк Томпсон, вели дека очекува за најмногу 20 години весникот да престане да излегува во печатено издание.

За Тампсон, ќе биде изненадување доколку весникот основан во 1851 година излегува во печатено издание и во 2040 година.

– Верувам дека The New York Times ќе се печати уште 10, евентуално уште 15 години, но ќе бидам многу изненаден ако се печати и по 20 години, изјави тој за CNBC.

Повеќе од 900.000 луѓе се претплатени на хартиената верзија на весникот, рече Томпсон. Со тековните нивоа на претплата, The New York Times може да печати седум дена неделно со профит без рекламирање, рече тој. Сепак Томпсон потенцира дека секоја година се зголемува бројот на оние кои претпочитаат весникот да го читаат на своите смартфони, таблети и компјутери, па така во последниот квартал по првпат е евидентиран поголем профит од дигиталното наспроти печатеното издание. Поради тоа, томпсон заклучува дека весник, кој може физички да се држи во раце, е формат во изумирање.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе