Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Извршниот директор на Pfizer Алберт Бурла изјави дека на луѓето најверојатно ќе им треба трета доза вакцина против COVID-19 во рок од 12 месеци по примањето на втората доза.

Тој додаде дека е можно луѓето да се вакцинираат против коронавирус секоја година.

„Допрва треба да видиме колку често треба да се вакцинираме. Најверојатно е дека ќе ни треба и трета доза, некаде помеѓу 6 и 12 месеци, а потоа ќе се врши годишна ревакцинација. Но сето ова допрва треба да се истражи и потврди“, изјави Бурла за CNBC.

Извршниот директор на Johnson & Johnson исто така изјави дека луѓето можеби ќе треба да се вакцинираат против COVID-19 секоја година.

Научниците сè уште не се сигурни колку долго штитат вакциите. Тие сметаат дека се потребни повеќе истражувања за да се утврди дали заштитата трае и по тие шест месеци. 

Pfizer објави дека нивната вакцина е повеќе од 91 отсто ефикасна во заштитата против коронавирус и 95 осто ефикасна против развивање на тешка форма на болеста во рок од шест месеци по примањето на втората доза.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Свет

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Read more

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе