Дис потврди: Porsche и Audi ќе влезат во Ф1 во 2026 година

Ф1
Ф.З.
/ 03.05.2022 / 20:19

Извршниот директор на групацијата Volkswagen, Херберт Дис, потврди дека Porsche и Audi ќе влезат во Формула 1 во 2026 година.

Диес ги потврди гласините кои се појавија на почетокот на годинава, а кои најавија влез на Porsche и Audi во Формула 1. Станува збор за луксузни брендови од групацијата Фолксваген, кои ќе се натпреваруваат во најпопуларната тркачка серија. Диес ја сподели информацијата за време на преносот во живо наречен „Dialog mit Diess“ што се емитуваше на каналот на YouTube на Volkswagen Group.

Директорот ја отфрли можноста за користење на името на Volkswagen во Формула 1 и рече дека „тоа не е соодветно и дека брендот нема да учествува“. Наместо тоа, Porsche и Audi ќе влезат во конкуренција одделно под свои имиња. Дис рече дека промената на правилата планирано за 2026 година претставува совршена можност за учество во конкуренцијата. Тој додаде дека ова е всушност „последната“ шанса во една деценија за ваква важна одлука.

Remote video URL

Porsche и Audi имаат приоритет на нивната посветеност на трките на највисоко ниво од 2026 година, кога моторите со внатрешно согорување ќе користат целосно одржливо синтетичко гориво. Дис рече дека се потребни три до четири години за да се развие Ф1 моторот, така што одлуката за учество во конкуренцијата мораше да се донесе порано со цел сѐ да се подготви за 2026 година.

Директорот одговори на прашањето зошто е избрана Формула 1 покрај другите класи на мотоспорт. Тој рече дека одлуката е заснована на фактот дека Формула 1 „се развива исклучително позитивно ширум светот“, што е особено очигледно во САД, како и во Азија каде што сѐ повеќе луѓе ја следат Формула 1.

Дис рече дека на групацијата VW ќе ѝ требаат 5 до 10 години да се натпреварува за титулата доколку Porsche и Audi се приклучат навреме без големи промени во правилата. Од 2026 година автомобилите ќе имаат целосно нови мотори и тоа ги поистоветува работите „на терен“. Двете марки почнаа да го развиваат моторот, но одлуката за тоа како двете споменати марки ќе влезат во Формула 1 сѐ уште не е детална.

Дис рече дека Porsche направил поголем напредок, а според претходните гласини, брендот од Цуфенхаузен ќе работи со тимот на Ред Бул. Слушнавме и шпекулации дека Audi ќе го купи тимот на Мекларен.

Влезот на Porsche и Audi во Формула 1 е изгласан и одобрен бидејќи членовите на одборот се убедени дека тоа ќе ја зголеми вредноста на двата германски луксузни бренда.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Ф1

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Read more

Верстапен стартува од пол позицијата во Монтреал, Леклер од претпоследната

Read more

Леклер казнет со 10 позиции на канадското Гран при

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе