Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

„20th Century Fox“, еден од најпознатите брендови во историјата на филмската ТВ индустрија веќе не постои, откако сопственикот The Walt Disney Company објави дека од денеска ќе се вика само „20th Television“.

Овој потег се случи откако Disney претходно го исфрли името Fox од сите свои филмови на 20th Century Fox во јануари. Disney минатата година склучи договор вреден 71 милијарда долари и го купи имотот на Fox.

„Познатото лого и насловна картичка, на којашто зборовите 20th Television поставени над рефлектор, ќе останат исти освен што зборовите „century’“ и „fox’“ ќе ги нема. Новите имиња и логоа на нашите студија означуваат нов ден за „ABC Signature“, „20th Television“ и „Touchstone Television“ и во исто време се оддава почит на нивната богата историја и креативна моќ на компанијата Walt Disney, рече претседателот на телевизиските студија Крег Хејнегс.

Новото лого и графика ќе се појават во новите епизоди на оваа ТВ куќа, кои ќе започнат да се емитуваат наесен.

Постарите наслови, кои веќе се емитуваа, ќе го задржат своето поранешно лого и име.

Тагови
реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Филм & ТВ

Netflix ја најави втората сезона на популарната „Bridgerton“

Read more

Шербеџија за Мира Фурлан: Неправедно доживеа многу удари од вообразените националисти

Read more

Бизнисот цвета: Netflix надмина 200 милиони претплатници

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netflix ја најави втората сезона на популарната „Bridgerton“

Читај повеќе
  • play_arrow

Шербеџија за Мира Фурлан: Неправедно доживеа многу удари од вообразените националисти

Читај повеќе

Бизнисот цвета: Netflix надмина 200 милиони претплатници

Читај повеќе

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Читај повеќе

Почина актерката Мира Фурлан

Читај повеќе
  • play_arrow

Повторно одложена премиерата на новиот филм за Џејмс Бонд

Читај повеќе

Почина славната спикерка Бранка Станковска

Читај повеќе

Почина актерката Натали Делон

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Читај повеќе