Дисплеј на мобилен што сам се поправа? Постои, ама е прескап

Два тима научници од Јужна Кореја соопштија дека нашле решение за проблем со кој се соочуваат милиони луѓе ширум светот – пукнати екрани на мобилни телефони.

Експертите од Корејскиот институт за наука и технологија, во соработка со универзитетот Јонсеи, успеаја да направат полимер што може да се вгради во LCD дисплеите што ги користат повеќето мобилни телефони, кој има својство „сам да се поправи“ кога станува збор за пукнатини на екранот.

Научниците користеле супстанца добиена од ленено масло, кое под UV-светлина може да се врати во првобитната состојба во рок од 20 минути или на собна температура во рок од 12 часа.

Овој полимер содржи микрокапсули со ленено масло во комбинација со силикон. Тие го претвораат тој полимер во заштитен слој што може да се нанесе на екранот на телефонот. Кога екранот е оштетен, микрокапсулите пукаат и ги исполнуваат пукнатините, па затоа екранот се поправа.

Со оглед на тоа што податоците покажуваат дека една четвртина од корисниците на паметни телефони мораат да го заменат екранот на телефонот поради оштетување, таквата супстанција може да биде голем хит во иднина.

Сепак, ова не е ниту првиот, ниту единствениот пронајдок што ги „поправа“ оштетените екрани на паметните телефони. Проблемот е во тоа што ваквите системи се сè уште прескапи за да бидат достапни за масите, така што корисниците, во повеќето случаи, повеќе се исплати да купите нов уред, отколку да го поправите стариот.

Тагови
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Хардвер

Facebook подготвува паметен часовник со две камери

Read more

Samsung го патентираше Galaxy Z Fold Tab

Read more

Колку често ги чистите слушалките?

Read more

Новите полначи USB-C Nano II на Anker се помали и поефикасни

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе