Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на COVID-19 во државава.

По градови:
- Скопје 51
- Куманово 19
- Дебар 2
- Штип 15
- Прилеп 6
- Тетово 6
- Струга 16
- Велес 2
- Битола 4
- Охрид 2
- Кавадарци 1
- Гостивар 2
- Гевгелија 1
- Радовиш 1
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 2
- Берово 1
- Виница 2
- Делчево 1
- Свети Николе 2
- Кичево 2
- Неготино 1

Починати се 4 пациенти, два пациента од Скопје (54 г. и 55 г.), пациентка од Кавадарци (69 г.) и пациент од Свети Николе (70 г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од:
- Скопје 25
- Штип 33
- Прилеп 1
- Тетово 10
- Велес 2
- Битола 7
- Пробиштип 1
- Демир Хисар 2
- Македонски Брод 1
- Кичево 11

Досега во земјава се направени вкупно 125.128 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 12.653, бројката на оздравени пациенти е 9.123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.991.

реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Македонија

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Read more

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Read more

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Read more

Дневен ковид биланс: 403 новозаразени и 10 починати

Read more
 

Вести

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Читај повеќе

Попова тврди дека Русија развила „имунитет на стадо“

Читај повеќе

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Читај повеќе

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Читај повеќе

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Читај повеќе

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 403 новозаразени и 10 починати

Читај повеќе

ЕК работи на сертификат за вакцина, наречен Вакспруф

Читај повеќе

Утре и задутре облачно со ветер и снег во јужните и северните делови

Читај повеќе