Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 1.039 нови случаи на COVID-19.

Новозаразените се во следниве градови: 

 • Скопје 546
 • Прилеп 83
 • Гостивар 48
 • Битола 41
 • Куманово 38
 • Охрид 32
 • Тетово 30
 • Кичево 28
 • Штип 27
 • Велес 25
 • Струга 24
 • Кавадарци 18
 • Гевгелија 14
 • Ресен 14
 • Неготино 11
 • Свети Николе 9
 • Струмица 9
 • Радовиш 7
 • Демир Хисар 6
 • Крива Паланка 5
 • Пробиштип 5
 • Крушево 4
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Делчево 3
 • Македонски Брод 3
 • Берово 1
 • Кратово 1
 • Пехчево 1

Починати се 15 лица: 6 пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), а по 1 пациент од Скопје (73г), Дебар (60г), Велес (71г), Битола (64г), Кавадарци (66г), Демир Хисар (84г), Свети Николе (56г), Кичево (55г) и пациент од Ресен (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 998 оздравени пациенти од:

 • Скопје 402
 • Куманово 63
 • Дебар 6
 • Штип 43
 • Прилеп 57
 • Тетово 72
 • Велес 86
 • Кавадарци 30
 • Гостивар 45
 • Гевгелија 19
 • Струмица 40
 • Крива Паланка 9
 • Радовиш 13
 • Кочани 34
 • Пробиштип 11
 • Македонски Брод 1
 • Берово 4
 • Валандово 4
 • Виница 14
 • Кратово 9
 • Свети Николе 19
 • Неготино 17

Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56.164, бројката на оздравени пациенти е 33.892, на починати е 1.561, а бројот на активни случаи изнесува 20.711.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Македонија

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Read more

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Read more

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Read more

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more
 

Вести

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
 • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Читај повеќе