Дневен ковид-биланс: 112 новозаразени и 12 починати

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, регистрирани се 112 нови случаи на COVID-19, 12 лица ја загубија битката со болеста, а регистрирани се и 419 оздравени пациенти.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 82
 • Кавадарци 8
 • Куманово 6
 • Битола 2
 • Крива Паланка 2
 • Неготино 2
 • Прилеп 2
 • Велес 1
 • Делчево 1
 • Кичево 1
 • Македонска Каменица 1
 • Ресен 1
 • Свети Николе 1
 • Струмица 1
 • Тетово 1

Регистрирани сe 419 оздравени пациенти од: 
• Скопје – 175
• Куманово – 46
• Струмица – 27
• Кавадарци – 23
• Штип – 20
• Тетово – 18
• Битола – 12
• Дебар – 10
• Валандово – 9
• Свети Николе – 8
• Гостивар и Пробиштип – по 7
• Велес и Кочани – по 6
• Прилеп, Крива Паланка, Кичево, Ресен, Гевгелија и Берово – по 4
• Неготино, Радовиш, Кратово, Крушево и Пехчево – по 3
• Македонска Каменица и Македонски Брод – по 2
• Охрид и Виница – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 7 од Скопје (78г, 78г, 76г, 76г, 72г, 67г и 66г) и по 1 од Куманово (66г), Струмица (72г), Штип (62г), Дебар (37г) и Велес (84г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавено е уште 1 лице, со датум на смрт 25.09.2021 година. Починатото лице е од Крива Паланка, на возраст од 77 години, починат во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.279.154 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковиф-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.999 бројката на оздравени пациенти е 171.375, на починати е 6.607, а бројот на активни случаи изнесува 12.017.

реклама

Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Read more

Најскапиот руски автомобил се распродаде за само неколку дена

Read more

Која е новинарката што го збуни Путин?

Read more

Претставени очила кои го прекриваат целото лице, би ги носеле ли?

Read more

Македонија

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Read more

ДКСК ја отфрли претставката на ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности

Read more

Нови 487 случаи, 1487 оздравени и 15 починати од COVID-19

Read more

Како да препознаете сексуално вознемирување на работно место?

Read more
 

Вести

Аргентина ги замрзна цените на основните производи до 2022 година

Читај повеќе
 • play_arrow

Апасиев го цитира Кастро, Мицкоски збунет: Ќе има соработка или не?

Читај повеќе

ДКСК ја отфрли претставката на ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности

Читај повеќе

Нови 487 случаи, 1487 оздравени и 15 починати од COVID-19

Читај повеќе
 • filter

Вонредна состојба во Калифорнија: Ваква суша немало 100 години

Читај повеќе

Како да препознаете сексуално вознемирување на работно место?

Читај повеќе

Блинкен и Борел бараат почеток на преговори за Северна Македонија без одлагање

Читај повеќе

Србија воведува ковид-пропусници, но само за по 22 часот

Читај повеќе

Пендаровски: Утврдивме дури 63 планови за климатска акција

Читај повеќе