Дневен ковид-биланс: 525 новозаразени и 12 починати

Во последните 24 часа направени се 3.858 тестирања, регистрирани се 525 нови случаи на COVID-19, 29 лица ја загубија битката со болеста, а регистрирани и 449 оздравени пациенти.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 268
 • Куманово 40
 • Струмица 27
 • Штип 25
 • Битола 23
 • Охрид 17
 • Велес 16
 • Свети Николе 16
 • Кавадарци 15
 • Кичево 14
 • Кочани 10
 • Прилеп 10
 • Крива Паланка 9
 • Гевгелија 6
 • Струга 5
 • Радовиш 4
 • Тетово 4
 • Неготино 3
 • Берово 2
 • Валандово 2
 • Гостивар 2
 • Кратово 2
 • Виница 1
 • Демир Капија 1
 • Демир Хисар 1
 • Пробиштип 1
 • Ресен 1

Регистрирани сe 449 оздравени пациенти од: 
• Скопје – 246
• Куманово – 30
• Струмица – 28
• Штип – 20
• Кавадарци – 14
• Кичево – 13
• Гостивар – 12
• Велес и Свети Николе – по 10
• Битола и Кочани – по 9
• Прилеп, Тетово и Радовиш – по 7
• Крива Паланка, Гевгелија и Ресен – по 5
• Богданци – 4
• Кратово и Виница - по 2
• Неготино, Демир Хисар, Крушево и Македонски Брод – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 3 од Скопје (82г, 83г и 87г), по 2 од Куманово (75г и 65г) и Тетово (69г и 38) и по едно починато лице од Прилеп (81г), Демир Хисар (71г), Кичево (70г), Штип (69г) и Делчево (60г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 лица, со датум на смрт во период од 22.08.2021 до 19.09.2021 година. Овие починати лица се: по 2 од Тетово и Куманово, и по едно починато лице од Кичево и Гостивар. Починатите се на возраст од 56-84 години, од кои само едно лице е починато во болнички услови, додека останатите 5 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјава се направени вкупно 1.269.370 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 189.159 бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Македонија

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Read more

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Read more

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Read more

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе