Дневен ковид биланс: Дури 41 починат, нови 1.022 заразени

Во последните 24 часа се направени 3.127 тестирања, регистрирани се 1.022 нови случаи на COVID-19, додека дури 41 пациент се починати.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 463
 • Прилеп 68
 • Гостивар 66
 • Битола 48
 • Велес 47
 • Кичево 36
 • Куманово 30
 • Тетово 29
 • Охрид 28
 • Штип 28
 • Неготино 27  
 • Кавадарци 26
 • Струмица 26
 • Струга 21
 • Свети Николе 14
 • Кочани 12
 • Делчево 7
 • Крива Паланка 7
 • Дебар 6
 • Ресен 6
 • Македонски Брод 5
 • Пробиштип 5
 • Гевгелија 4
 • Радовиш 4
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Крушево 2
 • Демир Хисар 1
 • Кратово 1
 • Пехчево 1

Починати се 41 лице: 17 пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ), четири од Охрид (60, 74, 72 и 66г), еден пациент од Кавадарци (67г), четири од Гостивар (72, 91, 56 и 54г), тројца од Струмица (78, 63 и 70г), еден од Радовиш (67г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (85г), еден од Валандово (75г) и еден пациент од Кичево (66г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 680 оздравени пациенти од:

 • Скопје 274
 • Куманово 34
 • Дебар 3
 • Штип 29
 • Прилеп 51
 • Тетово 43
 • Велес 37
 • Битола 28
 • Охрид 11
 • Кавадарци 15
 • Гостивар 19
 • Гевгелија 6
 • Струмица 19
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 3
 • Крушево 4
 • Кочани 15
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 5
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 4
 • Берово 5
 • Валандово 6
 • Виница 7
 • Делчево 4
 • Кратово 3
 • Свети Николе 10
 • Кичево 20
 • Ресен 2  
 • Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 329.086 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60.723, бројката на оздравени пациенти е 37.505, на починати е 1.699, а бројот на активни случаи изнесува 21.519.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Македонија

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Read more

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Read more

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Read more

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
 • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе