Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.962.407 лица. Од нив починале 363.899, а оздравеле 2.628.359.

-Во изминатите 24 часа во Грција, регистрирани се пет нови позитивни случаи. Од почетокот на епидемијата, вкупно се заразени 2.909 лица, а починаа 175 лица.

-Министерството за здравство на Кипар соопшти само еден нов случај на COVID-19, од направени 2.363 анализи, а бројот на заразени лица се зголеми на 942 од почетокот на епидемијата

– Во Албанија од направените 276 тестирања на сомнителни случаи во последното деноноќие позитивен резултат е добиен кај 23 лица,од нив 12 во Тирана. Вкупниот број на заразени во земјата достигна 1.099. Во изминатото деноноќие излекувани се 28 лица или вкупно 851,односно 77 отсто од вкупно заболените. Од појавата на пандемијата до сега починати се 33 лица. Моментно активни на болеста се 215,половина од нив во Тирана, од кои 23 се хоспитализирани на Инфективната клиника, од нив петмина на интензивна терапија. Досега направени се вкупно 15.595 тестови, поголемиот број или 14.269 се молекуларни и 1.326 серолошки тестови.

-Во последните 24 часа во Србија едно лице починало од последици на коронавирусот. Вкупниот број на жртви од почетокот на епидемијата е 242.
Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.215 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот е потврден кај 54. Излекувани се 6.524 пациенти.

– Смртните случаи од новиот коронавирус во Италија се зголемија за 87 денеска во однос на вчерашните 70, а бројот на нови случаи за еден ден е намален од 593 на 516. Вкупниот број на смртни случаи во земјата од ширењето на вирусот на нејзина територија на 21 февруари сега е 33.229. Според овој индикатор, Италија е на третото место во светот по САД и Велика Британија. Потврдените случаи на инфекција во Италија се 232.284, што ја рангира земјата на шесто место во светот по САД, Бразил, Русија, Шпанија и Велика Британија. Бројот на регистрирани како заразени се намали од 47.986 вчера на 46.175 денеска. Досега има 475 лица на интензивна нега, споредено со вчерашните 489 лица

-Триста дваесет и четири лица починале во Велика Британија од новиот коронавирус во изминатите 24 часа, соопшти министерот за финансии Риши Сунак. Вкупниот број на смртни случаи во Велика Британија сега е 38.161. Земјата е на второ место по САД. Во изминатите 24 часа, во државата се регистрирани 2.095 лица заразени со коронавирусот. Така, вкупниот број потврдени случаи во Велика Британија достигна 271.222 Според тој индикатор, земјата е на петто место по САД, Бразил, Русија и Шпанија.

Тагови
реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Свет

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Read more

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Read more

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Read more

Девет жртви во циклон во Бразил

Read more

Вести

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Читај повеќе

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Читај повеќе

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Читај повеќе

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Читај повеќе

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Читај повеќе

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Читај повеќе

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Читај повеќе
  • filter

Девет жртви во циклон во Бразил

Читај повеќе

Силјановска–Давкова: Четириесет проценти од министрите ќе бидат жени

Читај повеќе