Добра вест од Хрватска: За првпат од 9 март нема нови случаи на COVID-19

Во изминатите 24 часа во Хрватска не е регистриран ниту еден нов случај на заразен со коронавирус.

Ова е првпат од 9 март во земјата да нема нови болни од COVID-19.

Хрватска досега има тестирано 60.864 луѓе за присуство на коронавирусот, од кои 953 во изминатите 24 часа. Вкупниот број на заразени изнесува 2.243.

Има 121 активен случај, а досега оздравеле 2.023 пациенти.

На респираторна поддршка во моментот има шест пациенти, а вкупиот број на починати како последица од COVID-19 изнесува 99.

Следната недела ќе бидат соопштени препораките за одржување венчавки, концерти и фестивали. Предвидено е од 27 мај да може во затворени објекти да има 100 посетители, а во отворени до 300, но сѐ зависи од епидемиолошката ситуација.

Од 30 мај е планирано да се рестартираат спортските натпревари, без присуство на публика.

реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Љубов без граници: Животот на интернационална двојка низ искрени илустрации

Read more

Регион

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Словенија нема новозаразени, само пет пациенти со COVID-19 во болница

Read more

Словенија распореди уште илјада полицајци на границата со Хрватска поради мигрантите

Read more

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Read more

Вести

Чулев: На земјава ѝ се потребни избори, но здравјето на граѓаните е приоритет

Читај повеќе

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Читај повеќе

Филипче: Објавувањето број на новозаразени не смее да биде трка на ексклузивитет

Читај повеќе

Еден новозаболен и еден починат од COVID-19 во Прилеп

Читај повеќе

Маж приведен во Скопје за навреда на полицајци

Читај повеќе

МЗ: Филипче не прикривал 20 случаи на заболени од COVID-19

Читај повеќе

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Читај повеќе

Маж од кавадаречко приведен за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Брегзит во ќорсокак – дали преговорите ќе пропаднат?

Читај повеќе