Докопан во сос од бело вино и сенф

Сочно месо што се распаѓа - докопанот крчкајте го во сос од вино и сенф.

Ако не можете да го замислите ручекот без месо, ви препорачуваме да пробате пилешко подготвено на овој начин. Можете да користите копани или докопани, а месото се крчка во миризлив сос од бело вино и сенф. Многу е едноставно, а како прилог можете да послужите претходно сварени тестенини. Сочниот докопан се подготвува брзо, а состојките не се многу скапи.

Потребни состојки:

 • 4-5 копани или докопани (без коски)
 • малку рузмарин
 • 1 нишка магдонос
 • брашно
 • путер
 • 1,5 виолетова главица кромид
 • 2 чаши бело вино
 • 2 лажици сенф
 • тестенини по вкус
 • 250 гр чери домати

Подготовка:

Зачинете го месото со сол и бибер, а потоа посипете брашно од двете страни. Во тава растопете го путерот, па пропржете го месото од двете страни. Извадете го од тавата, а потоа додадете го виолетовиот кромид исечкан на резанки. Кога ќе омекне, се прелива белото вино, се вари 5 минути, па се додаваат сенфот и рузмаринот, па се меша. Вратете го месото, покријте го, намалете го огнот и оставете уште 10 минути. Во меѓувреме сварете ги тестенините. Во готовото месо додадете ги чери доматите што претходно сте ги преполовиле и оставете ги на шпорет уште 5 минути. Украсете со сечкан магдонос.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
 • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе