Докторка открива зошто децата не треба да спијат во соба со отворена врата

Докторката и експерт за безбедност на децата Деана Нес откри зошто е важно вратата од спалната соба на вашите деца да остане затворена ноќе.

Таа тврди дека ова е навика што може да им ги спаси животи на вашите деца.

Таа покажа фотографија во која се споредуваат две спални соби во иста куќа. Двете беа снимени по пожар во куќа: едната беше скоро недопрена, додека другата изгоре до темел. Ова е затоа што во едната соба вратата била затворена за време на пожарот, додека во другата, вратата била отворена.

„Значи, ова е совршена слика благодарение на што всушност може да се забележи разликата помеѓу отворена или затворена врата од спалната соба во случај на пожар“, вели д-р Нес.

Remote video URL

„Ако ја држите вратата затворена, количината на јаглерод моноксид што влегува во спалните кога има пожар се намалува. Топлината во просторијата се намалува и количината на кислород се зголемува, што ги зголемува шансите за преживување и времето за спсување“, додаде таа.

Нејзиното видео собра над 90.000 лајкови, а многумина ѝ се заблагодарија, нагласувајќи дека никогаш не го добиле овој совет.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Живот

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more

Сестрата на Роналдо претходно го исмејуваше коронавирусот, сега заврши во болница

Read more

Топлотен бран го нокаутира Балканот, доаѓа облак сахарска прашина

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе