Доларот ослабе, цената на нафтата падна

На пазарите на валути вредноста на доларот падна во однос на кошницата валути.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,35 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,52 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 157,35 на 157,65 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0730 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 1,0700 долари.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа, по вчерашниот силен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,14 отсто, на 84,10 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 80,15 долари.

Азиските берзи го следат растот на Волстрит

На азиските берзи утрово цените на акциите пораснаа, благодарение на нивната корекција по вчерашниот пад и новите рекордни височини на берзанските индекси на Волстрит.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 7 часот порасна за 0,6 отсто, надополнувајќи ги вчерашните загуби.

Истовремено, јапонскиот индекс Nikkei зајакна за 0,8 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја и Австралија пораснаа меѓу 0,3 и 0,9 отсто. Во Хонгконг, пак, тие благо паднаа.

Откако вчера паднаа поради послабите од очекуваните економски показатели од Кина, берзанските индекси утрово ги надоместија тие загуби.

Инвеститорите беа охрабрени од новите рекорди на индексот S&P 500 на Волстрит, како и на Nasdaq.

Индексот Dow Jones вчера зајакна за 0,5 отсто, додека S&P 500 порасна за речиси 0,8 отсто, а Nasdaq за 0,95 отсто.

И вчера, како и минатата недела, најмногу пораснаа цените на акциите на производителите на чипови и технолошките компании.

Иако немаше нови значајни вести, цената на акцијата на Apple порасна за 2 отсто, а на Мајкрософт за 1 отсто. Поскапеа и акциите на другите технолошки гиганти, како Alphabet, Amazon, Meta Platforms.

Оваа недела ќе бидат објавени нови макроекономски податоци кои ќе го покажат „обликот“ на американската економија, а на различни состаноци ќе зборуваат и бројни претставници на ФЕД.

Минатата недела ФЕД објави проценки дека ќе ги намали каматните стапки само еднаш до крајот на годината бидејќи инфлацијата и понатаму е значително повисока од целното ниво од 2 отсто, но инвеститорите се надеваат на позначително намалување на цената на парите.

По силниот скок на цените на акциите во последните недели, аналитичарите ги зголемуваат своите проценки за растот на индексот оваа година.

Поради силниот технолошки сектор и ентузијазмот на инвеститорите за развој на вештачка интелигенција, аналитичарите на Goldman Sachs проценуваат дека S&P 500 ќе ја заврши годината околу 5.600 поени, а не околу 5.200 поени, како што претходно очекуваа.

Аналитичарите на Evercore ISI ја зголемија проценката за раст на индексот S&P 500 од претходните 4.750 на 6.000 поени.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Бизнис

Цените на нафтата под 85 долари

Read more

Внимателно се тргува на Волстрит, никој не сака да ризикува

Read more

Паднаа цените на нафтата

Read more

Растат цените на нафтата

Read more
 

Вести

Девојка нападната од поранешниот дечко на работното место во Карпош

Читај повеќе

Скопјанец ја нападнал малолетната ќерка и психички ја малтретирал

Читај повеќе

Србинка со повреди забележана покрај автопатот кај Демир Капија, сопругот ја исфрлил од возилото

Читај повеќе

Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотниот бран, порача Синдикатот на новинарите

Читај повеќе

Aпасиев како нов претседател на Собраниската Анкетна комисија најави соработка со експертите и невладиниот сектор

Читај повеќе

Русите до Американците по нападот врз Трамп: Ова станува традиција

Читај повеќе

Екстремно десничарската Vox излезе од власта во пет клучни шпански региони

Читај повеќе
  • play_arrow

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Читај повеќе
  • play_arrow

Обид за атентат врз Трамп, двајца мртви

Читај повеќе