Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Азиските берзи се тргуваат внимателно, а пазарите се поддржани од вчерашниот раст на цените на акциите на Волстрит, по коментарите на претседателот на ФЕД Џером Пауел за инфлацијата и каматните стапки.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, порасна за 0,3 отсто околу 19 часот. Истовремено, индексот Nikkei падна за 0,4 отсто на берзата во Токио, а цените на акциите во Хонгконг и Шангај исто така паднаа меѓу 0,1 и 0,4 отсто. Во Австралија и Јужна Кореја, пак, тие се зголемија меѓу 0,3 и 1,2 отсто.

На берзите има претпазливост бидејќи нема нови вести за насочување на пазарите. Инвеститорите не беа импресионирани од вчерашниот раст на Вол Стрит, но поддршка на пазарите обезбедува растот на Dow Jones за 0,8 отсто, и S&P 500 и Nasdaq индексот за 1,3 односно 1,9 отсто.

На најголемата светска берза индексите вчера завршија позитивно, но по многу нестабилно тргување, бидејќи инвеститорите различно реагираа на коментарите на Пауел за економската состојба.

Претседателот на ФЕД на економскиот состанок во Вашингтон рече дека инфлацијата почнува да се намалува, но дека очекува тоа да биде долг процес и дека каматните стапки би можеле да се зголемат повеќе од очекувањата на пазарот доколку економските показатели не се во согласност со очекувањата.

„Процесот на дезинфлација започна, и тој започна во производствениот сектор, кој сочинува околу една четвртина од економијата. Сепак, за овој процес ќе биде потребно време, ова е само многу рана фаза“, рече Пауел.

Олеснувањето на инфлацијата во последните месеци ги наведе инвеститорите да заклучат дека ФЕД наскоро ќе го прекине циклусот на зголемување на каматните стапки, кој трае од март минатата година, и дека конечната каматна стапка, т.е. каматната стапка по која ФЕД би заврши процесот на зголемување на цената на парите, ќе биде помал од 5 проценти.

Ова поттикна силен раст на цените на акциите од почетокот на оваа година. Но, по објавувањето во петокот на посилниот од очекуваниот раст на вработеноста во САД во јануари, што ја поддржува инфлацијата, цените на акциите паднаа во претходните два дена, а оптимизмот избледе.

А Пауел вчера призна дека не очекувал толку силни податоци од пазарот на трудот и рече дека тоа „покажува зошто очекуваме процесот да потрае“. Пораките на Пауел дека инфлацијата се намалува, но дека ФЕД ќе продолжи да ги зголемува каматните стапки, предизвикаа неизвесно тргување на најголемата светска берза.

Сепак, цените на акциите пораснаа, иако ништо не се промени во однос на очекувањата за каматните стапки. Така, пазарот на пари очекува дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени за уште најмалку две сесии, а конечната каматна стапка до јули би можела да достигне 5,1 отсто.

А на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути благо падна по два дена раст. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 103,30 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,45 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 132,25 на 130,90 јени. Сепак, американската валута благо зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0730 долари, додека вчера во ова време беше 1,0740 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа втор ден по ред. Цената на барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,07 отсто, на 83,75 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,21 отсто, на 77,30 долари.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Бизнис

По Волстрит, паднаа и европските берзи

Read more

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Read more

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија

Read more

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе