Доларот слабее, благ пад на цената на нафтата

На азиските берзи пораснаа цените на акциите, како и на Волстрит ден претходно, откако претседателот на американската ФЕД, Џером Пауел изјави дека веќе во декември може да има забавување на темпото на зголемување на каматните стапки. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, со исклучок на Јапонија, беше околу 7 часот порасна за околу 1 процент.

Истовремено, на токиската берза индексот Nikkei зајакна за 1,1 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја, Шангај, Австралија и Хонгконг пораснаа меѓу 0,2 и 1,3 отсто. Азиските инвеститори беа охрабрени од силниот скок на Волстрит вчера. Dow Jones порасна за 2,2 отсто, додека S&P 500 скокна за 3,1 отсто, а Nasdaq индексот за 4,4 отсто.

Ова е благодарение на пораката на Пауел дека уште во декември ФЕД може да го забави темпото на зголемување на каматните стапки. Затоа, повеќето аналитичари сега очекуваат централната банка да ги зголеми каматните стапки за „само“ 0,50 процентни поени во декември, по серијата зголемувања од 0,75 поени.

Банката на федерални резерви, по агресивното заострување на монетарната политика од почетокот на годината, е во позиција да го забави темпото на зголемување на каматните стапки, рече Пауел, но тој исто така предупреди дека ФЕД ќе ја задржи рестриктивната политика извесно време додека инфлацијата се намалува.

„И покрај некои ветувачки знаци, сè уште ни претстои долг пат за да ја вратиме стабилноста на цените“, рече Пауел во говорот во Институтот Брукингс. Тој, исто така, предупреди дека клучните прашања остануваат отворени, вклучително и до кое ниво ќе треба да се зголемат каматните стапки и колку долго тие ќе останат на тие нивоа.

„Берзата го следеше говорот на Пауел со заморен здив, чекајќи одговори на прашањата за времетраењето и интензитетот на затегнувањето на ФЕД. Не ги доби, но сè што ја поддржува надежта дека ФЕД ќе биде помалку агресивен е позитивно за акциите, барем на краток рок“, рече Чак Карлсон, директор во Horizon Investment Services.

Берзите се поддржани и од надежта на инвеститорите дека Кина наскоро ќе ги олабави рестриктивните мерки насочени кон борба против COVID-19. Кинеските власти утринава донекаде ја омекнаа реториката за опасноста од овој вирус, а некои градови ги олеснија ограничувањата за коронавирусот. Аналитичарите сметаат дека тоа е последица на најголемите протести во голем број градови во последната деценија, откако на власт е претседателот Си Џинпинг, иако властите не ги ни споменуваат овие протести.

А на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути дополнително падна, по коментарите на Пауел и откако во ноември потона за 5,2 отсто. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 105,70 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 106,72 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 138,60 на 136,75 јени, блиску до најниското ниво во последните три месеци. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0435 долари, додека вчера во ова време беше 1,0345 долари.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа, по вчерашниот силен раст. Цената на барелот на лондонскиот пазар се лизна за 0,2 отсто, на 86,80 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 0,1 отсто, на 80,50 долари.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе