ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Олимписките игри во Токио веќе имаат еден рекорд. Никогаш порано толку многу жени не учествувале на Олимписките игри. Оваа радосна околност се заканува да ја засени дебатата околу короната.

Игрите стануваат сè поженствени. Дури 48,3 проценти од натпреварувачките места во Токио се резервирани за жени. Зголемениот удел на спортистки ќе биде видлив на денешното свечено отворање.

Кога тимовите ќе ја започнат парадата - за жал без гледачи на стадионот, но со милиони гледачи пред ТВ-екраните ширум светот - еден спортист и една спортистка ќе поминат низ стадионот со знамиња.

Во следните 16 натпреварувачки денови, медали ќе добијат и жени кои овојпат учествуваат во 156 натпреварувачки дисциплини.

На Игрите во Рио пред пет години тие се натпреваруваа во 136 дисциплини. Тоа е неверојатно зголемување од 14,7 проценти. Уделот на жени во мешани дисциплини ќе биде дури една третина повисок од 2016 година: од 9 на Олимписките игри 2016 до 12 сега во Јапонија.

На оваа историска Олимпијада за жените, Македонија ја претставуваат нашите Миа Блажевска Еминова (пливање 100м), Пулексенија Јованоска (карате ката) и Арбреша Реџепи (џудо 52кг).

„Специјалната промоција на жените е дел од Олимписката повелба од 1996 година. Бројот на натпревари во кои учествуваат мажите треба да се приближи до бројот на дисциплини во кои учествуваат жени“, рече Петра Чоп, социолог во спортот од Универзитетот во Лајпциг.

Првиот олимписки настан со еднаков број учесници и мажи беа Младинските олимписки игри во Буенос Аирес во 2018 година. Сега во Токио, тој број е скоро еднаков.

„#МОК испраќа сигнали до општеството“, вели Петра Чопе. Во многу области - политика, бизнис, наука - уделот на жени на истакнати позиции е далеку помал во светот.

Долг и трнлив пат за жените

Со децении, жените мораа да се борат за својата еднаквост на олимписката арена. Уште во 1900 година, тие учествуваа на о Олимписки игри во Париз - на одделни натпревари. Сепак, ова се случи спротивно на волјата на основачот на модерните игри, Пјер де Кубертен. Тој ги опиша Олимписките игри како „свечено славење на машката атлетика“. Бидејќи натпреварите беа дел од Светскиот саем (како во 2004 година во Сент Луис), организаторите го одобрија.

Жените првпат започнаа да се натпреваруваат во пливање во 1912 година, а во 1928 година победија во некои дисциплини и атлетика како уште еден клучен олимписки спорт.

Сепак, тие мораа долго да се борат со предрасуди. Некои дисциплини ги оптеретуваат жените и ги надминуваат нивните способности или не се соодветни од естетски причини - ова беа често користени „аргументи“.

„За жал, спортската наука не им помогна“, резимира Петра Чопе и додава: „Ако жените не го зголемеа притисокот и не поставеа барања, немаше да бидат толку далеку денес“.

Жените трчаат маратони од 1984 година. Постепено, тие исто така освоија боречки вештини - џудо во 1992 година, борење во 2004 година и бокс во 2012 година.

Женската квота не само што добива одобрување, туку ќе има целосна еднаквост помеѓу мажите и жените во некои спортови во Токио. Ист број на натпревари се одржуваат во веслање, стрелање, кревање тегови и кајакарење.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Останати спортови

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more

Италија ја победи Словенија во финалето на Европското првенство во одбојка

Read more
 

Спорт

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе

Гасп: На Интер не му фали Лукаку, Аталанта не е кандидат за Скудетото

Читај повеќе

Кој е Ханибал, новиот Пол Сколс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Читај повеќе

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Читај повеќе

Куман: Меси беше тиранин на тренинзи, ги фрлаше во сенка сите соиграчи

Читај повеќе

УЕФА го утврди терминот за дуелот на Шкендија во младинската ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Манго фармерот кој ги освои фудбалските љубители

Читај повеќе

Формула 1 ќе го напушти четиридневниот формат на ГН на Монако

Читај повеќе