Долгата историја на војната за Нагорно-Карабах

МИА / КАЈГАНА
/ 28.09.2020 / 13:51

Корените на конфликтот околу планинската област Нагорно-Карабах датираат од 1923 година, кога советските комунистички власти ја даваат на Азербејџан и покрај тоа што во тоа време во неа живеат 96 проценти Ерменци.

Тоа не беше голем проблем, додека не почна распаѓањето на Советскиот Сојуз, кога стана јасно дека ќе се појават независни држави. Ерменското население на Нагорно-Карабах сакаше да остане во татковината, што беше потврдено на референдум, а Азербејџан се обиде да ја укине автономијата и регионот целосно да го стави под контрола. Избувна војна, која траеше од 1988 до 1994 година, а во 1991 година регионот се самопрогласи за независен под името Арцах со главен град Степанакерт.

Со својата стратешка положба, Арцах, низ кој поминуваат меѓународни нафтоводи и гасоводи во граничната зона меѓу двете земја, има околу 11.000 квадратни километри и 150.000 население.

Ерменија има околу 3 милиони жители. Азербејџан е економски посилен, има гас и нафта, има речиси трипати повеќе жители од Ерменија и добива огромна помош од етнички и историски блиската Турција.

Според последните информации, во регионот Нагорно-Карабах се водат жестоки битки меѓу ерменската и азербејџанската армија. Претставник на Министерството за одбрана на Ерменија изјави дека се убиени околу 200 азербејџански војници. Билансот на ерменската страна е помеѓу 20 и 30 убиени (според различни извори) и над 100 ранети. Воена состојба е прогласена во двете земји. Во Ерменија, во регионот Нагорно-Карабах, се мобилизираат и резервисти.

Претседателот на самопрогласената Република Арцах, каде се наоѓа регионот Нагорно-Карабах, Арајик Харутјунјан, рече дека азербејџанската армија за време на нападот користела турски авиони F-16 кои веќе еден месец се наоѓаат во Азербејџан заради воени вежби.

Remote video URL

Според Спутник, тоа е доказ дека Азербејџан користи најмодерно оружје, кое ѝ е на располагање на турската армија.

Москва, Вашингтон и Брисел бараат итно да се стави крај на конфликтот. Според нив, најважно е да се остави оружјето за двете страни да се вратат на преговори и да се бараат дипломатски и политички решенија во рамките на Групата од Минск, ОБСЕ и ОН, со мировно посредништво на Европската Унија и Русија.

реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Свет

Германија: Автомобил удри во луѓе, загина дете

Read more

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Read more

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Read more

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Read more

Вести

Германија: Автомобил удри во луѓе, загина дете

Читај повеќе

Шилегов: Скопје беше прва локална самоуправа во Европа со проект „Култура во време на корона“

Читај повеќе

Во кои земји е задолжително носењето маски на отворено?

Читај повеќе

Приведени 8 дилери од Кавадарци, пронајдено кокаин, хашиш, марихуана

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Читај повеќе

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе