Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Познато е дека Србите соборија еден F-117 за време на бомбардирањето на НАТО, но досега беше непознато дека бил погоден и втор „невидлив“ борбен авион.

Американскиот портал The Drive наведува дека деталите за тоа што се случило со другиот авион станале познати дури неодамна, а пензионираниот потполковник на американското воено воздухопловство и поранешeн пилот на F-117, Чарли „Туна“ Хајнлajн, лично потврди во подкастот Afterburn она што многу години беше само гласина.

„Нашата противвоздушна одбрана успеа да погоди друг стелт-авион, но тој сепак успеа да се врати во базата во Германија“, пишува српски Новости.

Точниот датум кога се случило погодувањето не е познат, но сигурно е дека овој настан се случил во текот на април 1999 година по соборувањето на првиот F-117.

Во текстот се потсетува дека на четвртиот ден од бомбардирањето на НАТО, припадниците на Третата ракетна дивизија на 250-та ракетна бригада на Југословенската противвоздушна одбрана го соборија F-117А, американско „чудо од авион“ со стелт-технологија, кој стекна репутација на „невидлив“ во Заливската војна во Ирак.

Пилотот Дејл Зелк беше безбедно евакуиран од американските сили, а неговиот авион заврши во полето во атарот на селото Буѓановци во близина на Рума.

Во своето сведочење, Хајнлајн опиша како бил погоден вториот F-117. Тој изјави дека два „невидливи“ авиони, придружени со авиони F-16, ја започнале акцијата над Белград од базата во Германија. Тој управувал со F-117, а кога биле над Нов Белград и двајцата „невидливи“ биле нападнати од ракети истрелани од српската ПВО.

„Погледнав десно кон небото над Белград и видов како се приближува огромна ракета. Изгледаше како Saturn V. Знаев дека мојот дечко број два е таму некаде. Потоа видов уште едно лансирање и силно светење, чад, а потоа и огнена топка како доаѓа кон мене“, рече тој.

Американскиот пилот наведува дека сепак успеал да ја избегне експлозијата на проектилот и соборување на неговиот авион со помош на автопилотот и да ја изврши својата мисија, односно да ја бомбардира поставената цел.

„На враќање, сепак, сфатил дека другиот авион е сериозно оштетен, но и двата авиона сепак успеаја да се вратат во базата“, објави Новости, цитирајќи објава на српски Курир.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Регион

Коснет: Американските војници не гинеа за да се создадат Голема Србија и Голема Албанија

Read more

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

Read more

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Read more

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од Pfizer

Read more
 

Вести

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Читај повеќе

Утре без струја дел од општините Карпош и Сарај, задутре дел од Центар и Арачиново

Читај повеќе

Усвоен Националниот план за COVID-19 вакцинација

Читај повеќе

Португалија ги претстави целите на претседателството со ЕУ

Читај повеќе

Во текот на ноќта облачно со повремени врнежи претежно од снег

Читај повеќе

Нови 444 случаи на COVID-19, 894 оздравени и 21 починат

Читај повеќе

АХВ постапи по две нотификации за увезен небезбеден сусам од Индија

Читај повеќе

Средба на Димитров и Османи со Лајчак: Македонската европска приказна е пример за другите држави од регионот

Читај повеќе

Ресторани во Дубаи им нудат попусти на вакцинираните гости

Читај повеќе