Должината е важна

Ако некогаш сте се прашале колку долг може да биде USB-кабелот, сега е време да дознаете.

Колку долги може да бидат USB каблите?

Максималната должина на USB-кабел зависи од тоа за која верзија на USB-стандардот е дизајниран и дали е активен или пасивен кабел. Имајте предвид дека стилот на конектор, како што се USB-A или USB-C, не мора да ја означува неговата верзија или максималната должина.

Еве ги максималните должини на пасивни кабли во зависност од USB верзијата за која се дизајнирани:

 • USB 1.1: 5 метри
 • USB 2.0: 5 метри
 • USB 3.0: 2-3 метри
 • USB 3.1: 3 метри
 • USB 3.2: 3 метри
 • USB 4: 0,8 метри

Запомнете дека само затоа што производителот тврди дека нивниот кабел работи со различни USB стандарди, тоа не мора да значи дека е вистина. Ако кабелот е исклучително евтин, но тврди дека ги исполнува спецификациите за голема брзина, бидете внимателни. Секогаш е подобро да се купи од реномиран производител со добри критики.

Зошто има максимална должина?

Покрај активните и пасивните USB кабли, постојат и други фактори како што е дебелината на металните проводници на кабелот.

Ако вашиот USB кабел испраќа и HDMI, DisplayPort, Thunderbolt или други сигнали, тоа исто така е важно.

Бидејќи пасивните кабли не ги засилуваат сигналите, подолг кабел значи дека пренесените сигнали ќе бидат послаби.

Ова значи дека ако вашиот кабел е премногу долг (или премногу долг и премногу тенок), најверојатно ќе доживеете губење на податоци и помали брзини.

Подолгиот кабел, исто така, може да го зголеми ризикот од шум од други уреди што ги преплавуваат податочните сигнали.

Има и други, потехнички проблеми, како што е нервниот часовник што почнуваат да им ја навртуваат главата колку што се поголеми брзините и стапките на пренос на податоци.

Со активните кабли - оние што содржат кола што ги засилуваат сигналите - должината е нешто помалку проблем, бидејќи посилните сигнали можат да патуваат понатаму без деградација. Сепак, ќе платите повеќе за активен кабел, а понекогаш ќе доаѓа и со сопствено напојување.

Надминување на максималната должина на кабелот

Можете да ги проширите активните кабли до одредено ниво:

 • 30 метри за USB 2.0
 • Околу 18 метри за USB 3.0, 3.1. и 3.2
 • Активните USB 4 кабли сè уште се воведуваат, но моментално достигнуваат околу 3 метри
 • Или едноставно можете да користите USB-hub со напојување, кој се приклучува на USB-port, и да ги поврзете вашите подолги кабли со хабот.
Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
 • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе