Домашни бисквити од сладок компир и путер со мед

Во најновото видео на Tasty ќе погледнете неколку интересни рецепти за подготовка на бисквити од сладок компир зачинети со домашен путер со мед. Има и бонус рецепт за кифлички со мелено месо.

Подготовка за зачинетиот путер со мед: Изматете убаво неколку лажички несолен путер, а потоа додадете мед, ванила, цимет, сол и ако сакате, лут зачин. Повторно матете 2 минути, па ставете го путерот во пластична фолија за да се лади во фрижидер најмалку 2 часа.

Подготовка на бисквитите: Загрејте ја печката на 220 степени Целзиусови. Земете тава за печење и обложете ја со хартија за печење. Ставете го исчистениот сладок компир, исечен на коцки, во врела вода да се свари, околу 10 минути. Потоа оставете да се исуши и испасирајте со виљушка. Во длабок сад ставете брашно, шеќер, кафеав шеќер, сол, сода бикарбона и прашок за пециво. Додадете путер  и замесете тесто.  Потоа додадете го слаткиот компир и малку млеко, замесете тесто, обликувајте со рацете форма како во видеото.

Тестото исечете го на 8 ленти, намачкајте ги со стопен путер и печете 20 минути. Потоа оставете да се оладат околу десетина минути и сервирајте ги со зачинетиот путер.

реклама

Дали ви следува платежна картичка од четвртиот пакет мерки?

Read more

Војната почна, едната страна располага со драстично повеќе војници

Read more

Како помина дебито на Пјаниќ во Барса?

Read more

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Солени мафини

Read more

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Магазин

По 38 години, милијардерот го оствари својот сон: Го подели богатството и дојде на нула

Читај повеќе

Коронавирус во Англија: Сами во карантин или платете 10.000 фунти казна

Читај повеќе
  • play_arrow

Варијации на склекови со кои најбрзо ќе набилдате мускули

Читај повеќе

Идеја за појадок: Солени мафини

Читај повеќе
  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе