Доминација на Јокиќ - убедлива победа на Денвер

Кошаркарите на Денвер Нагетс ги совладаа Индијанa Пејсерс со резултат 121:106, при што клучна улога одигра Никола Јокиќ.

„Џокерот“ уште еднаш ги предводеше Денвер Нагетс до победа, овојпат над Индијана со учинок од 32 поени, 14 скока и 5 асистенции.

Тоа беше негов 35-ти дабл-дабл учинок во сезоната.

Пејсерс беа незгоден домаќин и пружаа исклучително силен отпор до последната четвртина. Да ја погледнеме само првата четвртина, во која и двата тима постигнаа по 32 поени, а Индијана постигна дури седум тројки во тој период.

Јокиќ не беше премногу активен во шутирањето во овој дел, најчесто шутираа Бартон и Портер Џуниор, но и погодија, така што Нагетс направија серија од 25:5 кон средината на вториот период и имаа огромна предност од 57:37.

Пејсерс успеаја да се консолидираат и намалат на 65:56 пред да влезат во третата четвртина, каде благодарение на Даг Мекдермот и Малком Брогдон дури и направија пресврт и стигнаа до водство од 91:87.

Нагетс беа збунети во тој дел од натпреварот, а еве како изгледаше еден од тие напади, кој Никола Јокиќ мораше да го реши со очајнички шут.

Се чинеше дека Индијана ќе може да стори нешто, но останаа „без гориво“ и Нагетс не го пропуштија подарокот.

Четвртата четвртина ја започнаа со серија од 22:2, а единствените поени за Индијана во таа серија на Денвер ги постигна Домантас Сабонис. Нагетс на тој начин стигнаа до 23-та победа во сезоната без некои поголеми проблеми.

Јокиќ беше лидер со 32 поени и 14 скока, Бартон и Портер имаа по 20, а Мареј и Грин по 16. Од друга страна, 24 поени на Брогдон, 19 на Холидеј, 17 на Леверто и Сабонис постигнаа 10 со 10 асистенции и 9 скока.

Голден Стејт - Лејкерс 97:128

Што ќе им донесе сезоната на Бикот на сите хороскопски знаци од 19 април до 20 мај?

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Вештачка интелигенција управуваше борбен авион против човечки пилот

Најнеобичните цвеќиња што може да се видат на Земјата

Откриено зошто Денвер го избрал Јокиќ наместо Нуркиќ во 2017

Вајт прв во историјата на Чикаго го повтори подвигот на Џордан, Филаделфија во плеј-офот

Џонтeј Портер доживотно суспендиран од НБА

Евролигата ригорозно го казни Теодосиќ: 15 илјади евра и 2 меча суспензија

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон