ГОЛЕМАТА НАГРАДА НА МАЈАМИ

Доминантниот Ферари го надмина Ред Бул во квалификациите, Хамилтон повторно се мачеше

Ф1
А.С.
/ 08.05.2022 / 12:27

Шарл Леклер (Ферари) ја освои најдобрата стартна позиција за Големата награда на Мајами во синоќешните квалификации, односно петтата трка од оваа сезона, која е закажана за денеска.

Водечкиот возач на Светскиот шампионат во Формула 1 постигна најдобро време на квалификациите, а од патеката во Мајами помина нешто помалку од 5,5 километри за една минута, 28 секунди и 796 илјадитинки.

Инаку, Ферари ќе ги има двата болида во првиот стартен ред, имајќи предвид дека Карлос Сајнц Јуниор заостана 190 илјадитинки зад својот колега.

Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул) имаше за само пет илјадитинки побавен круг од Шпанецот, кој од вториот ред ќе стартува со својот соиграч од Мексико, Серхио Перез.

URL

Финскиот возач Валтери Ботас (Алфа Ромео) за 150 илјадитинки го надмина Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес), чиј нов тимски колега и сонародник Џорџ Расел остана без настап во третиот дел од квалификациите, па ќе стартува дури од шестиот ред.

Да потсетиме, Леклер води по првите четири трки и има 86 бодови, а второпласираниот Макс Верстапен заостанува 27 бода зад него.

Трката за Големата награда на Мајами ќе започне вечерва во 21:30 часот по средноевропско време.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Ф1

Поради пирсингот Хамилтон може да биде исфрлен од Британското ГП

Read more

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Read more

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Read more

Ред Бул го суспендираше тест-возачот поради расизам

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе