Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Џон Мекафи, 75-годишниот творец на познатата антивирусна програма, е пронајден мртов во затвор во Барселона.

Шпанското министерство за правосудство во кратка изјава објави дека сè укажува на самоубиство. Неговиот адвокат Хавиер Вилалба за Reuters изјави дека веројатно станува збор за смрт со бесење.

Веста за пронаоѓање на телото стигна неколку часа откако Шпанија ја одобри неговата екстрадиција во САД, каде му се закануваа 30 години затвор поради неплатен данок. Тој беше уапсен минатата година во Шпанија и оттогаш се наоѓаше во затвор во Барселона.

Мекафи беше уапсен ден откако американското државно обвинителство објави дека има обвинение против него дека не пријавил милиони долари приход од промоции на криптовалути, консултантски услуги, конференции и права продадени за снимање на документарец за неговиот живот.

Според обвинението, Мекафи не плаќал данок во период меѓу 2014 година и 2018 година, а приходите му биле исплаќани на банкарски сметки и во криптовалута на туѓи имиња за да избегне плаќање на данокот. Американските власти преку Интерпол издадоа налог за апсење и побараа негово екстрадиција.

Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Живот

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Read more

Mozzart преку акцијата „Милион причини за гол“ донираше два милиони денари

Read more

Како се забавуваше Џеф Безос додека беше во вселената?

Read more

Се разведува Миа Калифа: Пробавме сè, но не оди

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе