НБА 2021/22

Дончиќ брилираше против Лејкерс и ги оддалечи од плеј-офот

Лука Дончиќ одигра уште една одлична партија и му донесе триумф на Далас против Лос Анџелес Лејкерс.

Маверикс на домашен терен славеа против Лејкерс со 128:110, а Словенецот оствари трипл-дабл.

Дончиќ натпреварот го заврши со 34 поени, 12 скока и 12 асистенции за само 30 минути минати на паркетот, а уште шест негови соиграчи постигнаа двоцифрен број на поени.

На другата страна не играше Леброн Џејмс, а најдобар кај Лејкерс беше Малик Монк со 28 поени, додека Расел Вестбрук додаде 25.

Remote video URL

Лејкерс со овој пораз паднаа на 11-тата позиција во Западната конференција, која не води ниту во плеј-офот.

Резултати:

Филаделфија 76ерс - Милвоки Бакс 116:118
Вашингтон Визардс - Чикаго Булс 94:107
Бруклин Нетс - Детроит Пистонс 130:123
Далас Маверикс - Лос Анџелес Лејкерс 128:110
Лос Анџелес Клиперс - Јута Џез 121:115

Табела:

Standings provided by SofaScore LiveScore
реклама

Кошарка

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Read more

Букмејкерите за новата сезона најмногу шанси им даваат на Бостон и на Феникс

Read more

Јончевски: Пласман на ЕУРО по пауза од 10 години би бил успех за оваа репрезентација

Read more

Ултиматум на Дурент: Ќе останам ако ги отпуштите овие двајца

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе